Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Miałeś wypadek za granicą? 8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Miałeś wypadek za granicą? 8 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

05.10.2017

 

Poniżej przedstawiamy 8 rzeczy, które dobrze jest wiedzieć wybierając się autem na zagraniczne wyjazdy:

 

1. Sprawdzamy, jakie formalności trzeba spełniać w państwie, do którego się kierujemy lub przez który przejeżdżamy. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy mieć tylko potwierdzenie posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Wybierając się jednak do: Iranu , Albanii, na Białoruś, do Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Czarnogóry, Izraela, Maroko, Macedonii, Rosji, Tunezji, Turcji lub na Ukrainę – koniecznością jest posiadanie Zielonej Karty potwierdzającej aktualne ubezpieczenie OC.

2. Orientujemy się w charakterystycznych uregulowaniach docelowego lub tranzytowego państwa.

3. Udostępniamy poszkodowanemu swoje szczegółowe dane oraz informacje o pojeździe (marka, nr rejestracyjny).

4. Podajemy nazwę ubezpieczyciela, nr polisy OC lub Zielonej Karty.

5. Spisujemy wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym (najlepiej w wersji polsko-angielskiej). Zawieramy w nim szczegółowe dane obu stron i informacje o okolicznościach kolizji.

6. Proces naprawiania szkody także rozpoczyna się od uzupełnienia wspólnego oświadczenia o wypadku – to bardzo istotne, bo jeżeli nie zrobimy tego zaraz po incydencie, po powrocie do kraju może to się okazać już niemożliwe.

7.  Notujemy dane sprawcy – w tym przypadku robi to polski uczestnik kolizji. Konieczne dane to numer rejestracyjny pojazdu, numer polisy, dane kierującego i właściciela pojazdu (jeśli to dwie różne osoby), kraj rejestracji.

8. Możemy zacząć starać się o odszkodowanie, poprzez kontakt z ubezpieczycielem sprawcy lub za pośrednictwem przedstawiciela danej firmy w Polsce. Jego dane kontaktowe uzyskamy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym lub w PBUK.


do góry

Aktualności

Hosting danych

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność internetową, nie mieli do tej pory zbyt wielu problemów, ponieważ do niedawna był to nowy typ działalności. Od pewnego czasu urzędnicy państwowi oraz międzynarodowi starają się ustalić jednolite dla wszystkich regulacje prawne. Wraz z rozwojem popularności działalności internetowej mogą również wzrosnąć opłaty związane z możliwością przetwarzania danych elektronicznie.

Młodzi biznesmeni w Polsce

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej firm prowadzonych przez młodych przedsiębiorczych Polaków. Specjalnie dla nich wprowadzane są ułatwienia w rozpoczęciu prowadzenia działalności oraz liczne projekty pomagające im odnaleźć się na rynku. Młodzi Polacy są postępowi i nie boją się wyzwań.

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook