Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Polak, który otrzyma pieniądze po śmierci niemieckiego spadkodawcy, musi zapłacić podatek zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Polak, który otrzyma pieniądze po śmierci niemieckiego spadkodawcy, musi zapłacić podatek zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

27.10.2017

 

Jak większość umów o uniknięciu podwójnego opodatkowania, także umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Federalną Niemiec, nie ma zastosowań do spadków, podatków i darowizn.

W tego typu sytuacjach należy zorientować się, czy i jak opodatkowanie spadków klasyfikuje polskie prawo, a jak niemieckie. Na podstawie artykułu 2 polskiej ustawy o podatkach od spadków i darowizn, uzyskanie własności rzeczy, które znajdują się poza granicami kraju lub praw majątkowych przeprowadzanych za granicą podlegają opodatkowaniu, jeśli w momencie otwierania spadku (co jest równoznaczne ze śmiercią spadkodawcy) nabywca (spadkobierca) był obywatelem kraju polskiego lub miał miejsce jego permanentny pobyt na obszarze RP. Powinność podatkowa w Polsce powstaje w momencie przyjęcia spadku. Jednakże w sytuacji, gdy spadek położony jest poza obszarem Polski i otrzymujemy go od cudzoziemca, chwila przyjęcia spadku ustalana jest według prawa tego obcego kraju. W sytuacji, gdy przypadek nabycia nie został wniesiony do opodatkowania, potwierdzony w późniejszym czasie pismem (np. orzeczeniem niemieckiego sądu) - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się werdyktu (art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Przy nabyciu poprzez odziedziczenie rozstrzygające znaczenie ma termin nabycia spadku.

W czasie miesiąca od przyjęcia spadku należy złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe o nabyciu praw majątkowych lub rzeczy (formularz SD-3, znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów). Jeżeli spadkodawca nie przebywał nigdy w Polsce, to urzędem odpowiednim do złożenia zeznań spadkowych jest III Urząd Skarbowy - Warszawa Śródmieście. W dokumencie trzeba wpisać wartość rynkową spadku w przeliczeniu na złotówki, po średniej kwocie kursu w NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego. Nie warto pomijać w zeznaniu długów, którymi obciążony jest spadek, ponieważ może on znacznie zredukować polski podatek.


do góry

Aktualności

Delegowanie pracowników – zmiany proponowane przez Komisję Europejską

Komisja Europejska zaproponowała zmianę w dyrektywie o pracownikach delegowanych mającą polegać na ograniczeniu czasu delegacji do danego miejsca pracy oraz ujednoli­ceniu wynagrodzenia za wykonywane czynności. W październiku 2017 r. została ona prze­głosowana przez Parlament Europejski.

Wesołych Świąt!

Szanowni Państwo. Na nadchodzące święta chcielibyśmy życzyć, aby były one pełne domowego ciepła, magicznej atmosfery oraz by w ten wyjątkowy czas każdy z nas mógł na moment zatrzymać się i spedzić ten czas wraz z bliskimi. Wesołych Świąt!

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook