Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > SAMOZATRUDNIENIE za granicą - alternatywa do umowy o pracę?

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

SAMOZATRUDNIENIE za granicą - alternatywa do umowy o pracę?

08.05.2013

 

Rozmowa z Pawłem Jackowskim – doradcą podatkowym w kancelarii Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. we Wrocławiu (www.ecpodatkowe.pl)Porozmawiajmy dzisiaj o samozatrudnieniu za granicą. Czy jest to realna alternatywa dla umowy o pracę?

Jak zwykle to zależy od okoliczności. Generalnie tak zwane samozatrudnienie jest możliwe i to nawet bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej za granicą. Samozatrudnienie może być również ryzykowne, np. w sytuacji, w której osoba prowadzi tzw. pozorną działalność gospodarczą, a w istocie jest pracownikiem. Ryzyko to jest zdecydowanie większe po stronie zleceniodawcy (pracodawcy) zatrudniającego taką osobę.

 

Kiedy działalność jest pozorna?

Zwykle wtedy, gdy nie jest samodzielna, tzn. jest prowadzona w okolicznościach, w których rzekomy przedsiębiorca podlega całkowicie lub w bardzo dużym stopni faktycznemu zwierzchnictwu pracodawcy, znajduje się pod jego kontrolą i nie ponosi ryzyka gospodarczego prowadzonej przez siebie działalności.

 

Jakie są skutki prowadzenia pozornej działalności gospodarczej?

Skutkiem jest uznanie przedsiębiorcy za pracownika, ze wszystkimi tego konsekwencjami, np. podatkowymi, ubezpieczeniowymi, wynikającymi z prawa pracy, etc.

 

Powiedział Pan, że aby prowadzić działalność za granicą niekoniecznie trzeba ją tam zarejestrować. Jak to jest możliwe?

Przedsiębiorcy mogą wykonywać działalność gospodarczą również w sposób transgraniczny, tzn. utrzymując stałe miejsce prowadzenia działalności w kraju mogą również tymczasowo świadczyć usługi za granicą.

 

Jakie są tego korzyści? Bardziej się to opłaca?

Do porównania jest szereg czynników: istnienie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, wysokość podatku dochodowego, obowiązki ewidencyjne, w tym podatkowe, etc.

 

No właśnie, trudno prowadzi się firmę w Polsce, z tą całą księgowością i pozostałą biurokracją. Zapanowanie nad tym za granicą może być barierą nie do pokonania…

Zgoda, dlatego wykonywanie działalności w sposób transgraniczny może wydawać się bezpieczniejsze, choćby dlatego, że przedsiębiorca uważa, że wie co i jak, i że panuje nad sytuacją. W praktyce często tak również jest. Niemniej transgraniczny charakter działalności niesie ze sobą dodatkowe ryzyka, które należy wziąć pod uwagę, a co najmniej być świadomym ich istnienia.

 

A konkretnie jakie to mogą być ryzyka?

Może podam przykład: jednoosobowe przedsiębiorstwo budowlane jest podwykonawcą innej firmy w Niemczech. Sprawa wydaje się prosta. Niemniej jednak, ten przedsiębiorca jest podatnikiem niemieckiego podatku od usług budowlanych. Najpóźniej przy wypłacie wynagrodzenia może się dowiedzieć, że zleceniodawca potrącił mu z jego należności 15% podatku. A mógł tego uniknąć, gdyby wiedział, że może starać się o zwolnienie z tego podatku. Takie przykłady można mnożyć.

 

Jak można uniknąć takich rozczarowań?

Można stać się samemu ekspertem lub poprosić o pomoc np. doradcą podatkowego. Każdy powinien zdecydować za siebie, co mu się bardziej opłaca i z czym czuje się lepiej.

 

Dziękuję.


do góry

Aktualności

Polscy przedsiębiorcy nie boją się wychodzić na rynki zagraniczne

Przed przedsiębiorcą, który planuje podbić zagraniczne rynki, stoją poważne wyzwania. Nie zatrzymuje to jednak polskich biznesmenów, którzy coraz śmielej dokonują zmian w swoich przedsiębiorstwach. Jedni decydują się na przeniesienie działalności do innego kraju, podczas gdy drudzy dokonują ekspansji.

Praca zdalna

Postęp technologiczny umożliwił zarówno pracownikom, jak i pracodawcom wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy. Jednym z nich jest praca zdalna, czyli wykonywanie powierzonych zadań w miejscu innym niż siedziba danej firmy (najczęściej jest to wykonywanie części lub całości pracy w domu).

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook