Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Transport chorego z zagranicy – najważniejsze informacje

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Transport chorego z zagranicy – najważniejsze informacje

25.09.2017

 

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy. Należy jednak mieć na uwadze, że dotyczą one wyłącznie osób, które są ubezpieczone w NFZ.

 

Jeżeli wymaga tego sytuacja, możliwe jest przetransportowanie pacjenta przebywającego w szpitalu na terenie innego kraju członkowskiego UE/ EFTA i korzystającego ze świadczeń na bazie przepisów o koordynacji, w celu dalszego leczenia na obszarze Polski.

 

Gdzie trzeba złożyć wniosek?

Zezwolenie na pokrycie kosztów przetransportowania chorego do placówki kontynuacji leczenia w kraju, wydawane jest przez Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Oddziałem Wojewódzkim NFZ, do którego trzeba dostarczyć wniosek, jest Oddział właściwy ze względu na teren, który zamieszkuje wnioskodawca. Wniosek można też złożyć do Prezesa NFZ (poprzez pośrednictwo Oddziału Wojewódzkiego).

 

Czy NFZ pokrywa koszty transportu chorego z zagranicy?

Chory zostaje przewieziony najtańszym z dostępnych środków transportu sanitarnego (po uwzględnieniu stanu zdrowia pacjenta). Przetransportowanie może się odbyć wyłącznie pod warunkiem, że chory (albo jego przedstawiciel prawny) wyrażą na to zezwolenie. Poza tym stan zdrowia pacjenta musi zezwalać na transport do danego państwa. NFZ pokrywa cały koszt transportu. Ważne jest, aby zgoda na pokrycie tych wydatków została wydana przed jego realizacją. NFZ nie oddaje wcześniej poniesionych kosztów do miejsca kontynuacji leczenia w kraju.

 

Jakie dokumenty są konieczne?

Do wniosku należy załączyć pełną dokumentację przygotowaną przez szpital, w którym przebywa pacjent.

 

Poza tym potrzebne będą dokumenty takie jak:

  • opis obecnego stanu zdrowia chorego;
  • przypuszczalny czas trwania leczenia i jego zakres;
  • opis środka transportu możliwego do użycia przy aktualnym stanie zdrowia pacjenta;
  • rozpoznanie kliniczne;
  • wstępne koszty dalszego leczenia.

Tego typu dokumenty powinien wystawić lekarz z placówki, w której przebywa chory. Jeżeli dokumenty przygotowane są w języku obcym, do wniosku trzeba załączyć ich tłumaczenie na język polski (nie musi być to tłumaczenie przysięgłe). Zaświadczenie wystawione przez lekarza, który nie przeprowadził leczenia, a tylko wydał dokumentację, jest nieważne.

 


do góry

Aktualności

Polscy przedsiębiorcy nie boją się wychodzić na rynki zagraniczne

Przed przedsiębiorcą, który planuje podbić zagraniczne rynki, stoją poważne wyzwania. Nie zatrzymuje to jednak polskich biznesmenów, którzy coraz śmielej dokonują zmian w swoich przedsiębiorstwach. Jedni decydują się na przeniesienie działalności do innego kraju, podczas gdy drudzy dokonują ekspansji.

Praca zdalna

Postęp technologiczny umożliwił zarówno pracownikom, jak i pracodawcom wprowadzenie nowych rozwiązań na rynku pracy. Jednym z nich jest praca zdalna, czyli wykonywanie powierzonych zadań w miejscu innym niż siedziba danej firmy (najczęściej jest to wykonywanie części lub całości pracy w domu).

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook