folder-1016290_1280

Sklep internetowy a forma opodatkowania. Co musisz wiedzieć?

Szybko zmieniający się rynek zachęca do poszukiwania nowych kanałów dystrybucji i nawet duże, tradycyjne firmy handlowe coraz chętniej sprzedają w sieci. Poza tym założenie sklepu internetowego jest znacznie łatwiejsze i przede wszystkim tańsze niż otwarcie sklepu sprzedaży stacjonarnej. Jeśli zatem masz pomysł na biznes i planujesz założyć właśnie taką działalności, jedną z najważniejszych decyzji, jakie musisz podjąć przy rejestracji firmy, jest wybór formy opodatkowania. 

Dostępne formy opodatkowania dla sklepów internetowych

W warunkach polskich przedsiębiorcy już prowadzący lub dopiero planujący założenie sklepu internetowego mają do wyboru trzy podstawowe formy opodatkowania. Jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych, w ramach którego można rozliczać się na podstawie skali podatkowej lub liniowo oraz opodatkowanie na zasadach uproszczonych, które w przypadku handlu internetowego rozlicza się w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Inną uproszczoną formą opodatkowania jest tzw. karta podatkowa, ale na liście działalności uprawnionych do stosowania karty nie ma sklepów internetowych.

Wybór określonej formy opodatkowania wpływa nie tylko na wysokość płaconych podatków, ale i sposób prowadzenia księgowości. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto się zastanowić, jak ma wyglądać Twój biznes w nieodległej przyszłości. Co zamierzasz sprzedawać? Na jakie obroty możesz liczyć? Jakie będą Twoje koszty? Czy planujesz rozpocząć sprzedaż na rynkach zagranicznych? Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą uniknąć pomyłki i konieczności zmiany formy opodatkowania w krótkim czasie od momentu otwarcia nowego biznesu. Jeśli nie znasz się na podatkach, być może warto skorzystać z pomocy firmy, która prowadzi księgowość dla sklepów internetowych. Tak czy inaczej, warto przynajmniej w minimalnym zakresie zapoznać się z obowiązującymi zasadami rozliczania podatków w Polsce.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

To najpopularniejszy sposób opodatkowania, na który chętnie decyduje się wielu początkujących przedsiębiorców. Jeśli chcesz rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych, możesz wybierać pomiędzy skalą podatkową a podatkiem liniowym. W tym pierwszym wariancie wysokość płaconych przez Ciebie podatków będzie zależała od wielkości osiąganych dochodów, czyli przychodów Twojej firmy pomniejszonych o koszty. W tym drugim wariancie stawka podatkowa jest stała i nie zależy od wielkości dochodów osiąganych przez firmę. Czym jeszcze różnią się od siebie te dwie formy opodatkowania? Czy księgowość sklepu internetowego, gdy rozliczasz się na zasadach ogólnych, jest trudna?

  • opodatkowanie według skali podatkowej – w tym wariancie stawki podatkowe uzależnione są od wielkości dochodów, czyli przychodów pomniejszonych o koszty. Aktualnie mamy dwa progi podatkowe 12% i 32%. Po przekroczeniu określonej w przepisach kwoty dochodu (w 2023 roku jest to kwota 120 000 zł) automatycznie wchodzimy na drugi próg. Korzyścią z takiej formy opodatkowania jest możliwość wspólnego rozliczania się z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko oraz dokonywania odliczeń na podstawie przysługujących ulg podatkowych. Księgowość e-commerce w takim wariancie wymaga bieżącego obliczania zaliczek na podatek dochodowy. To wariant korzystny dla przedsiębiorców, którzy mają mniejsze dochody, duże koszty lub chcą korzystać z różnego rodzaju ulg.
  • opodatkowanie liniowe – w tym przypadku stawka podatkowa jest niezależna od wielkości osiąganych dochodów. Jest stała i aktualnie wynosi 19%. Tak jak w skali podatkowej podatek obliczany jest od dochodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Przychody i koszty muszą być ewidencjonowane, dlatego przedsiębiorca powinien prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Oczywiście można ułatwić sobie prowadzenie takich rozliczeń podatkowych, księgowość sklepu internetowego powierzając wyspecjalizowanej firmie rachunkowej. Przy wyborze podatku liniowego nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem i na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dziecko. Taka forma opodatkowania wydaje się korzystna dla przedsiębiorców ociągających dochody znacząco przekraczające pierwszy próg podatkowy, ale ze względu na wspomniane ograniczenia, nie w każdym przypadku będzie optymalna. 

Opodatkowanie w formie uproszczonej

Jak sama nazwa wskazuje, rozliczenia podatków w formie uproszczonej są znacznie łatwiejsze. Wybierając ryczałt, nie trzeba prowadzić Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów, a jedynie ewidencjonować przychody. Uproszczona forma opodatkowania jest bardzo wygodna, zwłaszcza dla firm ponoszących niewielkie koszty działalności. Gdy przedsiębiorca zatrudnia pracowników, taka forma opodatkowania przestaje już być tak bardzo korzystna. Zaletą takiego rozwiązania, jest znacznie prostsza księgowość sklepu internetowego – wystarczy ewidencjonować przychody i odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy według przyznanej skali podatkowej. 

  • ryczałt ewidencjonowany – wysokość stawki ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Ogólnie mamy aż pięć różnych stawek ryczałtu, ale w przypadku sklepów internetowych obowiązuje najniższa z nich. Dla osób prowadzących sklepy internetowe, rozliczających się ryczałtem, stawka podatkowa wynosi zaledwie 3%. Wybierając taką formę opodatkowania, można również skorzystać z opcji wspólnych rozliczeń z małżonkiem lub na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Jaka forma opodatkowania jest najkorzystniejsza?

Wybór określonej formy opodatkowania powinien uwzględniać przynajmniej kilka różnych aspektów. Najważniejsze z nich to skala działalności i jej koszty. W przypadku małych sklepów internetowych, które generują niewielkie dochody, dobrym pomysłem może być rozliczanie się na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Gdy planujesz osiągać duże przychody, ale nie generujesz kosztów, korzystnym rozwiązaniem może być opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Przedsiębiorcy, którzy osiągają większe dochody, ale i generują duże koszty, zwykle decydują się na podatek liniowy. W tym wariancie warto od razu wybrać dobre biuro rachunkowe dla sklepu internetowego, które pomoże w prowadzeniu bieżących rozliczeń podatkowych. Taka zewnętrza firma rachunkowa może pomóc również w innych kwestiach związanych z prowadzoną działalnością, chociażby takich jak zarządzanie kadrami i płacami czy pomoc w rejestracji na podatek od towarów i usług w krajach UE, co może być koniecznością, jeśli zamierzasz handlować za granicą, na przykład za pośrednictwem popularnych serwisów sprzedażowych, takich jak Amazon.

Wybór odpowiedniej formy opodatkowania to nie tylko większy komfort rozliczeń z fiskusem, ale i sposób na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy. Jeśli chcesz mieć pewność, czy wybrana forma opodatkowania jest optymalna, skonsultuj się z wyspecjalizowanym biurem rachunkowym, dla którego księgowość sklepu internetowego nie stanowi żadnych tajemnic. Nawiązanie stałej współpracy z takim biurem pozwoli zaoszczędzić czas i zmniejszy ryzyko popełnienia błędów w rozliczeniach finansowych. 

Przeczytaj również: