Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Bariery dla polskich przedsiębiorców za granicą

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Bariery dla polskich przedsiębiorców za granicą

16.06.2018

 

Coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców budzi eksport towarów za granicę. Wcześniej był on popularny jedynie wśród dużych firm. Obecnie również przedsiębiorcy małych i średnich firm decydują się na ten krok, widząc w nim szansę na większy zarobek.


Ułatwieniem w sektorze sprzedaży zagranicznej jest rozwój nowych technologii, który ma bardzo duży wpływ na rozwój bankowości. Aby umożliwić przedsiębiorcom lepsze warunki, banki wprowadzają różne pakiety, korzystniejsze dla prowadzenia określonej działalności. Proponowane są na przykład pakiety, w których brakuje opłat za przelewy zagraniczne lub są one bardzo niskie. Często, aby zachęcić inwestorów zagranicznych, banki oferują atrakcyjne kurs wymiany walut. Wiele instytucji bankowych decyduje się na uzależnianie opłat od liczby przeprowadzonych transakcji i obrotów gotówką na koncie. Jeżeli przekroczony zostaje określony próg, przedsiębiorca jest zwolniony z opłat za prowadzenie konta i/lub posiadanie karty debetowej.

 

Zagraniczna ekspansja

Rozwój polskich firm za granicą to jednak nie tylko sprzedaż towarów i usług. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się bowiem na budowanie swoich placówek i fabryk w innych państwach. Trzeba przyznać, że Unia Europejska może pochwalić się dużym tempem wzrostu gospodarczego. W związku z poszerzaniem działalności na tereny innych krajów mówi się o barierach inwestycyjnych. Rozwijanie działalności na rynek zagraniczny jest ryzykowne, jednak przedsiębiorcy nie martwią się o stosowanie praktyk protekcjonistycznych w Europie. Okazuje się bowiem, że w Unii Europejskiej są one raczej na równym poziomie. Utrudnione może być wejście na rynek ze względu na konieczność zapoznania się ze wszystkimi przepisami i przekonanie do siebie nowych klientów. Jeżeli spotykane są jakiekolwiek problemy związane z ekspansją działalności za granicę, mają one najczęściej związek ze zdobywaniem informacji na temat formalności, jakie należy wypełnić i oraz na temat tego, jakie organy zajmują się określonymi czynnościami i gdzie należy składać wnioski wraz z potrzebną dokumentacją.

 

W wielu krajach, aby móc sprzedawać swoje produkty lub oferować swoje usługi, firmy muszą spełniać wysokie wymagania techniczne i sanitarne. Wiele typów działalności musi posiadać licencje do ich prowadzenia. Jakość towarów produkowanych przez przedsiębiorstwa z innych krajów częściej może być częściej kwestionowana i kontrolowana.

 

Najczęstszy obierany kierunek ekspansji to najbliższe i posiadające największy rynek Niemcy. Popularne są także Francja oraz Włochy, a ostatnio obserwuje się nawet poszerzanie działalności o kontynent azjatycki oraz Amerykę.

 

Dlaczego nie Polska?

Przedsiębiorcy polscy zazwyczaj otwierają swoje główne siedziby w Polsce. Co jednak sprawia, że decydują się poszerzyć swoją działalność w innych krajach lub otwierają nowe firmy tylko tam? Niestety w Polsce nadal wysokie są kwoty podatków oraz koszty pracy. Biznesmeni narzekają na niestabilność prawa, ciągle zmieniające się przepisy i konieczność ciągłego sprawdzania ich. Bez odpowiednich pracowników, przedsiębiorca sam nie jest w stanie zapanować tu nad licznymi zmianami. Jest to duże utrudnienie szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw. Dodatkowo w wielu innych krajach prowadzenie działalności nie jest tak bardzo uciążliwe pod względem formalnym – nie ma potrzeby składania wielu dokumentów, urzędnicy są nastawieni do przedsiębiorców pozytywnie. Nadzieją na zmiany w Polsce jest wprowadzona w tym roku Konstytucja Biznesu, której ustawy zakładają liczne ułatwienia dla przedsiębiorców i zmniejszenie poziomu biurokracji, jednak efekty zmian dostrzeżemy dopiero w przyszłych latach.


do góry

Aktualności

Przedsiębiorco, zastanów się przed wstąpieniem do spółki

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przystąpienie do spółki. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to przynieść negatywne konsekwencje.

Eksport polskich produktów

W ostatnich latach polski eksport rośnie w siłę. Z roku na rok eksportujemy coraz więcej. Pozwalają na to sprzyjające regulacje prawne i otwartość przedsiębiorców polskich na rynki zagraniczne.

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook