Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Brexit kontra polski przedsiębiorca

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Brexit kontra polski przedsiębiorca

26.10.2018

 

Wielka Brytania jest dla polskich przedsiębiorców obecnie jednym z największych i najważniejszych partnerów handlowych. Zajmuje ona obecnie 3 miejsce na liście największych krajów, do których eksportujemy towary i usługi. Co wobec tego będzie oznaczał dla przedsiębiorców brexit?

 

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa twierdzi, że brexit może stać się dla przedsiębiorców motywacją do otwarcia się na inne rynki światowe. Właściciele firm z pewnością muszą śledzić dyskusje między Wielką Brytanią i Unią Europejską, żeby wiedzieć, na co się szykować. Opuszczenie Unii Europejskiej przez UK może się okazać najbardziej problematyczne dla przedsiębiorców z branży spożywczej, transportowej, motoryzacyjnej oraz elektromaszynowej. Niektórzy z nich będą musieli ubiegać się o dodatkowe pozwolenia, certyfikaty lub nawet zdecydować się na zakończenie działalność na rynku brytyjskim.

 

Bardzo przydatne informacje zawiera Broszura Brexit przedstawiona przez wiceministra Ociepę oraz Konrada Szymańskiego, wiceministra spraw zagranicznych. Na wstępie dowiadujemy się z niej, że sprawa brexitu wcale nie jest jeszcze do końca przesądzona, jednak warto zainteresować się, jak może on wpłynąć na funkcjonowanie polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców. Zaprezentowano 2 możliwości zakończenia negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską: „miękki” brexit, który dla przedsiębiorców będzie oznaczał między innymi: brak ceł, jednak konieczność dostosowania się obu stron do wymagań odnośnie do towarów, pozyskiwanie specjalnych certyfikatów i konieczność dostosowania się do kontroli podczas eksportu lub „twardy” brexit, który sprawi, że Wielka Brytania będzie współpracowała z innymi krajami UE na podstawie przepisów Światowej Organizacji Handlu, co poskutkuje wprowadzeniem ceł na towary (brak swobodnego przepływu towarów) oraz ograniczenie swobodnego przepływu osób, usług i kapitału. Zmienią się również zasady rozliczeń podatkowych w handlu z Wielką Brytanią. W broszurze zamieszczono adresy mailowe, pod którymi przedsiębiorcy mogą się kontaktować w sprawie pytań odnośnie do brexitu i jego znaczenia dla danej firmy: [email protected][email protected].

 

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, pomimo tego, że znana jest konkretna data, nie jest jeszcze do końca pewne. Ciągle prowadzone są dyskusje, jak miałoby ono dokładnie wyglądać i na jakich warunkach miałaby polegać po nim współpraca między Zjednoczonym Królestwem a innymi krajami Unii. Wiadomo, że jeżeli brexit faktycznie nastąpi, zmiany będą następowały stopniowo. W tym roku przygotowano wstępny dokument „Brexit white paper”, w którym omówione zostały zmiany. Wynika z niego, że Wielka Brytania zachowa obecne stosunki handlu towarowego z krajami Unii Europejskiej, niepewny jest natomiast handel usługami. Dokument nie został jeszcze zaakceptowany przez Unię. Nieustalenie konkretnych zasad do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii może skutkować, jak wcześniej wspominaliśmy, „twardym” brexitem, czyli sytuacją, w której Zjednoczone Królestwo opuści Unię bez formalnego ustalenia szczegółów. Wiadomo tylko, że prawdopodobnie do 2020 r. nadal będzie można podróżować do Wielkiej Brytanii bez paszportów (z zastrzeżeniem możliwości przedłużenia terminu do późniejszych lat).


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook