Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Co powinieneś wiedzieć o zwrocie podatku z Holandii?

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Co powinieneś wiedzieć o zwrocie podatku z Holandii?

07.10.2011

 

Z holenderskim urzędem skarbowym można rozliczyć się do 5 lat wstecz. Dokumentem niezbędnym do złożenia deklaracji podatkowej jest jaaropgaaf (jaaropgave). Pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi dokumentu jaaropgaaf  po ustaniu zatrudnienia w danym roku podatkowym.

 

Wyjeżdżając z Holandii należy upewnić się, jaki jest prawidłowy adres pracodawcy, oraz z kim można się kontaktować w sprawie dokumentu podatkowego. Brak jaaropgaaf uniemożliwia rozliczenie się z  holenderskim urzędem skarbowym. Warto pamiętać, że odzyskaniem dokumentu jaaropgaaf zajmują się również firmy oferujące usługi zwrotu podatku z zagranicy.

 

Deklaracja podatkowa powinna wpłynąć do holenderskiego urzędu skarbowego  do 31 marca, o ile wcześniej podatnik nie otrzymał wezwania do złożenia zeznania z wyznaczonym  terminem. Złożenie deklaracji do końca marca gwarantuje wydanie decyzji tymczasowej do dnia 1 lipca danego roku podatkowego. W niektórych sytuacjach urząd holenderski może nałożyć obowiązek rozliczenia dochodów w danym roku podatkowym. Należy wówczas dotrzymać terminu określonego przez urząd w piśmie wzywającym do rozliczenia, aby uniknąć ewentualnych kar z tytułu nieterminowego rozliczenia.

 

Na wysokość holenderskiego podatku dochodowego, w tym ewentualnej nadpłaty, mają w szczególności wpływ: wynagrodzenie brutto - loon voor loonbelasting, zaliczka na podatek dochodowy - ingehouden loonheffing, ulga pracownicza – arbeidskorting, ubezpieczenie zdrowotne -  zorgverzerkerings oraz indywidualna sytuacja podatnika (np. fakt posiadania dzieci na utrzymaniu).

 

Sprawdzenie zeznania podatkowego przez holenderski urząd skarbowy skutkuje wydaniem dwóch decyzji podatkowych: tymczasowej oraz definitywnej. Decyzja tymczasowa wydawana jest na podstawie informacji przesłanych w zeznaniu podatkowym do urzędu przez podatnika lub jego pełnomocnika. Urząd dokonuje weryfikacji danych, a następnie wydaje decyzję definitywną. Najczęściej widnieje na niej kwota 0, co jednocześnie oznacza, że podatek określony decyzją tymczasową był prawidłowo naliczony. Niekiedy jednak, np. z powodu przedłużającego się czasu opracowania deklaracji, zostaje wydana jedynie decyzja definitywna.

 

Z holenderskim rozliczeniem podatkowym wiąże się również możliwość wykorzystania ogólnej ulgi podatkowej partnera fiskalnego (algemene heffingskorting), potocznie zwana „rozłąkowym”, która w rzeczywistości nie ma związku z rozłąką z partnerem fiskalnym. Mogą się o nią starać osoby zameldowane pod jednym adresem z partnerem fiskalnym przez okres min. 6 miesięcy, i których zarobki przekroczyły kwotę 14 000 euro w danym roku podatkowym.

 

 


do góry

Aktualności

Przedsiębiorco, zastanów się przed wstąpieniem do spółki

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przystąpienie do spółki. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to przynieść negatywne konsekwencje.

Eksport polskich produktów

W ostatnich latach polski eksport rośnie w siłę. Z roku na rok eksportujemy coraz więcej. Pozwalają na to sprzyjające regulacje prawne i otwartość przedsiębiorców polskich na rynki zagraniczne.

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook