Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Czy znikną zielone karty do USA?

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Czy znikną zielone karty do USA?

01.06.2017

 

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA do Polski dotarły informacje, że loteria wizowa zostanie zamknięta. Czy rzeczywiście tak się stanie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Loteria wizowa to bardzo ważny program, który stoi u fundamentów wielonarodowej kultury USA. Przeznaczona jest dla grup ludzi niedoreprezentowanych w społeczeństwie amerykańskim. Niedawno media w Polsce podały, że władze rządowe chcą ten program zamknąć. Postanowiliśmy to sprawdzić. Na oficjalnej stronie loterii zielonej karty (http://www.usadiversitylottery.com/) nie ma żadnej oficjalnej informacji potwierdzającej tę wiadomość. Na pierwszej stronie programu znaleźliśmy za to zapowiedź dotyczącą rozpoczęcia przyjmowania wniosków już na 2019 r. Na stronach urzędu imigracyjnego również nikt o likwidacji programu nie informuje.

 

Tylko straszenie?

Jeśli popatrzeć na ten program z ulubionej strony Donalda Trumpa, czyli biznesowej, to zupełnie nielogiczne byłoby jego zlikwidowanie. Opłata za aplikację to 1200 dol. za osobę. W 2010 r. padł rekord – w loterii wizowej złożono ponad 15 mln wniosków. Przypomnijmy, że opłata jest za złożenie wniosku, a nie za otrzymanie dokumentów stałego pobytu (zielonej karty). Co roku tylko 50 tys. spośród aplikujących osób otrzymuje zieloną kartę. Jak widać, to niezły biznes dla rządu.

 

Pomysły już były

Skąd zatem informacje, że program zostanie zamknięty? Rzeczywiście, w wywiadzie prowadzonym przez Raymonda Arthura dla BBC Donald Trump powiedział, że zakończy ten program. Jednak było to w grudniu 2016 r., a od tamtej pory ta deklaracja nie została powtórzona. Warto również wspomnieć, że wtedy Trump był prezydentem elektem, a nie zaprzysiężoną głową państwa. Przypomnijmy, że próbował wprowadzić również zakaz wjazdu dla muzułmanów i osób posiadających podwójne paszporty, jednak Sąd Federalny USA powstrzymał te zakusy.

W lutym br. pojawiły się propozycje zaostrzenia przepisów dotyczących wydawania wiz pracowniczych H1-B. Jednak to tylko pomysły. Szczególnie, że giganci rynkowi mocno tupnęli nogą. Najwięksi beneficjaci tego programu to Facebook, Google, Yahoo i inne wielkie koncerny. Obecny prezydent jest zdeterminowany, by pozbyć się nielegalnych imigrantów, którzy rzeczywiście generują duże koszty. Loteria wizowa jednak nie tylko daje zyski, lecz także jest legalna.

To, co może się zdarzyć i jest dość prawdopodobne, to zaostrzenie przepisów i wymagań wobec osób, które będą mogły składać dokumenty, aby otrzymać zieloną kartę.

W przeszłości wielokrotnie próbowano zlikwidować loterię. I tak w 2005, 2007, 2009, 2011 oraz 2012 r. Kongres próbował tego dokonać, ale jak dotąd bez skutku.

Dominika Staniewicz, Kalifornia, USA. Tekst pochodzi z miesięcznika „Praca za granicą” – www.pracazagranica.pro


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook