Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Gewerbe – działalność gospodarcza w Niemczech

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Gewerbe – działalność gospodarcza w Niemczech

16.04.2018

 

Co roku w Niemczech rejestruje się kilkaset Gewerbe prowadzonych przez Polaków. W artykule opisujemy, czym dokładnie jest Gewerbe oraz z jakimi obowiązkami, oraz ulgami się ona wiąże.


Gewerbe jest to działalność jednoosobowa, która zazwyczaj związana jest z przemysłem, handlem lub usługami. Jej cechy to zarobkowość, organizacyjność oraz ciągłość. Zaletami Gewerbe są wyższe dochody oraz o wiele wyższa kwota wolna od podatku. Nie ma ściśle określonych wymagań, które musi spełnić przyszły przedsiębiorca, aby otworzyć Gewerbe.

 

Gewerbe związana jest z obowiązkiem rejestracji w Niemczech. Działalność należy zarejestrować w niemieckim rejestrze działalności gospodarczej. Aby móc podjąć tę działalność, zgodę wyrazić musi Finanzamt. To właśnie w tym niemieckim urzędzie skarbowym nadawany jest numer podatkowy. Może to trwać nawet do kilku miesięcy. Czasami zdarzają się niestety również decyzje, które stanowią odmowę możliwości rozpoczęcia prowadzenia danej działalności.

 

Dokumenty, jakie należy wykazać przy rejestracji działalności to: kopie dowodu osobistego lub paszportu, pełnomocnictwo służące do rejestracji działalności, a w niektórych przypadkach również zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o wpisie do rejestru handlowego, zezwolenia i koncesje. Istnieje możliwość rejestracji Gewerbe bez posiadania niemieckiego adresu zameldowania, jednak korzystniejsze dla przedsiębiorcy jest jego posiadanie ze względu na możliwość ubiegania się dzięki temu o zwolnienia podatkowe.

 

Należy pamiętać, że jeżeli na terenie Niemiec jest prowadzona działalność gospodarcza, należy złożyć w urzędzie skarbowym deklarację podatkową. Bez względu na to, czy dana działalność nadal funkcjonuje, deklaracje należy składać, dopóki działalność nie zostanie zamknięta.

 

Podatek od działalności gospodarczej w Niemczech to Gewerbesteuer. Składki na ten podatek muszą odprowadzać spółki jawne, spółki komandytowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialności oraz osoby, które prowadzą działalność jednoosobową. Z obowiązku opłacania podatku Gewerbesteuer zwolnione są jednak osoby wykonujące wolne zawody.

 

Zaliczki na Gewerbesteuer opłacane są kwartalnie. Przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzać zaliczki na podatek od działalności gospodarczej co 3 miesiące, począwszy od 15 lutego (następnie musi to zrobić 15 maja, 15 sierpnia oraz 15 listopada). Podatek od Gewerbe wpłacany jest do urzędu gminy i to od danej gminy zależy kwota tego podatku. Może być ona zmieniana nawet co rok na spotkaniu w sprawie budżetów gminy.

 

Kwota podatku ustalana jest na podstawie obowiązujących w danej gminie stawek oraz podstawy podatkowej obliczanej przez niemiecki urząd skarbowy. Gminne stawki podatku wynoszą zazwyczaj ponad 20%. Podstawa podatkowa obliczana jest na podstawie kwoty zysku z działalności przez podstawową stopę podatku – 3,5%. Podstawę przychodów do opodatkowania stanowi również świadczenie w naturze. Są to na przykład bezpłatne wyżywienie lub zakwaterowanie. Obecnie stawką miesięczną, która podwyższa kwotę dochodu, jest 241 euro. Występuje ona w wypadku osób, które otrzymują przez cały miesiąc nieodpłatnie trzy posiłki dziennie. Kwota może zostać obniżona, jeżeli posiłków jest mniej lub nie są one otrzymywane każdego dnia danego miesiąca. Jeżeli chodzi o bezpłatne zakwaterowanie, dodatkową kwotą podwyższającą przychody może być 223 euro. Kwota wolna od podatku w przypadku Gewerbe oraz spółek osobowych wynosi 24 500 euro.


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook