Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Hosting danych

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Hosting danych

15.09.2018

 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność internetową, nie mieli do tej pory zbyt wielu problemów, ponieważ do niedawna był to nowy typ działalności. Od pewnego czasu urzędnicy państwowi oraz międzynarodowi starają się ustalić jednolite dla wszystkich regulacje prawne. Wraz z rozwojem popularności działalności internetowej mogą również wzrosnąć opłaty związane z możliwością przetwarzania danych elektronicznie.


W ostatnim czasie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) przedstawił stanowisko, z którego wynika, że osoby prowadzące działalność, które magazynują swoje dane na serwerach zagranicznych, powinny odprowadzać od tego podatek w Polsce.


Większe firmy z uwagi na ogromne ilości przetwarzanych dokumentów korzystają z usługi hostingu danych. Z pewnością wiele osób niezwiązanych z tematem zastanawia się, czym w ogóle jest hosting danych. Pomimo tego, że pojęcie brzmi dosyć skomplikowanie, jest to po prostu jedna z usług internetowych, która polega na udostępnieniu osobom, które go potrzebują miejsca dostępnego na danym serwerze. Zajmują się tym podmioty oferujące usługi internetowe, czyli ich dostawcy, a korzystają z nich głównie przedsiębiorcy.  Hosting danych umożliwia między innymi funkcjonowanie stron internetowych.


Dla osób fizycznych dobrym rozwiązaniem okazują się darmowe usługi hostingowe, które posiadają ograniczenia w postaci limitu transferu, licznych reklam uniemożliwiających swobodną przesyłkę danych, wyłączenie z dostępu do określonych baz danych, niewielka przestrzeń pamięci na dysku do wykorzystania. Wymienione ograniczenia oczywiście uniemożliwiają wykorzystywanie darmowych serwerów przez przedsiębiorców, w związku z czym muszą oni szukać innych rozwiązań.


Ofert związanych z hostingiem danych jest wiele, dla osób prowadzących działalność międzynarodową nierzadko korzystniejsza okazuje się współpraca z firmami zagranicznymi. Koszt skorzystania z tego typu ofert może być różny. Najbardziej podstawowe usługi, przeznaczone głównie dla osób posiadających proste strony kosztują około 100 zł, a ceny tych, które spełniają wymagania najbardziej zaawansowanych technologicznie klientów, mogą wynosić nawet ok. dwóch tysięcy rocznie.


Pomimo wysokich opłat dla niektórych przedsiębiorców z Polski, ceny hostingu mogą zostać dodatkowo powiększone o podatek. Z czego to wynika? Okazuje się, że serwer uznaje się w Polsce za urządzenie i za korzystanie z niego powinny być pobierane opłaty na tej samej zasadzie, co opłacanie licencji. Dlatego też przedsiębiorcy powinni uiszczać podatek u źródła w postaci 20% od przysługującego wynagrodzenia, chyba że dany usługodawca posiada potwierdzenie rezydencji podatkowej w Polsce – wtedy skala podatku może się zmniejszyć do kilku procent. W teorii oznacza to, że według ustawy PIT zagraniczne firmy udostępniające miejsce na serwerze przedsiębiorcom z Polski, czyli takie, które uzyskują przychody związane z przetwarzaniem danych, powinny odprowadzać od tego podatek. Może się jednak okazać, że jeżeli nie zostanie to zrealizowane, obowiązek ten przejdzie na firmę polską.


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook