Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > NIEMCY | Co miesiąc wyjeżdża 5 tys. Polaków

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

NIEMCY | Co miesiąc wyjeżdża 5 tys. Polaków

17.05.2012

 

Według oficjalnych danych, od chwili pełnego otwarcia niemieckiego rynku pracy co miesiąc wyjeżdża do Niemiec i podejmuje pracę około 5 tysięcy naszych rodaków. Wydaje się dużo, ale w porównaniu do tego co miało miejsce zaraz po naszej akcesji do Unii, szczególnie wobec masowych wyjazdów na Wyspy, to blade echo tamtej emigracji.


            W ciągu roku od niemieckiego otwarcia do kraju leżącego między Odrą i Renem przybyło za pracą 63 tysiące obywateli z nowych, unijnych krajów, w tym najwięcej, bo 67% z Polski. To niewiele zważywszy, że niemieckie władze szacowały, że przyjedzie co najmniej 140 tysięcy osób, zaś niektóre tabloidy straszyły prawdziwym najazdem dzikich hord ze wschodniej Europy. Rozczarowanie jest wielkie, zwłaszcza po niemieckiej stronie. Tamtejsza gospodarka nieźle się rozwija, a poziom bezrobocia jest rekordowo niski, więc bardzo liczono na napływ świeżej krwi, zwłaszcza z Polski.

            Po Turkach i Włochach jesteśmy trzecią pod względem liczebności grupą obcokrajowców w Niemczech. W końcu 2011 roku oficjalnie doliczono się 468 tysięcy Polaków, tj. o 49 tysięcy więcej niż rok wcześniej. Tymczasem statystyki odnoszące się do liczby nowo zatrudnionych mówią o 28 tysiącach naszych rodaków. Po co w takim razie wyjechali pozostali, z czego żyją? Według ekspertów obserwujących niemiecki rynek pracy, owi „pozostali” po prostu pracują na czarno i dlatego nie zostali ujęcie w zestawieniu.

            Co gorsza, część z Polaków, którzy znaleźli się w statystykach Arbeitsamtów, to są osoby które mieszkają i pracują w Niemczech od lat, a teraz, ze względu na zniesienie pozwoleń na pracę, postanowili się ujawnić i zalegalizować swój pobyt. A więc tak naprawdę rozmiary emigracji zarobkowej z Polski do Niemiec są niższe niż wynika to z urzędowych danych.

            Branże i sektory w jakich nasi rodacy najczęściej podejmują pracę za Odrą nie ulegają większym zmianom. Dalej najpopularniejsza jest praca sezonowa, czyli pomoc przy zbiorach. Ale nie ma już śladu po 300-tysięcznej armii pracowników gotowych wykonać każde zlecenie. W tym sezonie różnych zajęć na roli podejmie się już tylko około 100 tysięcy naszych rodaków i nie są to już pracownicy gotowi przystać na każde warunki, złe traktowanie i zaniżone wypłaty.

            Także na około 100 tysięcy ocenia się liczbę polskich opiekunek zajmujących się osobami w podeszłym wieku. Większość z nich nadal pracuje bezpośrednio w domach podopiecznych, bez rejestracji, bez praw i ubezpieczenia. Kolejne, „polskie” branże to budownictwo, rzeźnie i wszystko co kryje się pod pojęciem „usługi transgraniczne”.

            Generalnie trzeba stwierdzić, że nie jest dobrze, zwłaszcza z niemieckiego punktu widzenia. Ale to wina samych Niemców, którzy liczyli na to że po zniesieniu zezwoleń Polacy pojawią się tysiącami i będą gotowi ciężko pracować za marne 5 euro/h. Nic takiego się nie stało. Bo mamy do wyboru inne, atrakcyjniejsze rynki pracy. Ta gorzka prawda powoli dociera do niemieckich pracodawców i niektórzy zaczęli oferować nam lepsze płace, lepsze warunki pracy, a nawet myślą o zapewnieniu zakwaterowania.

 

Źródło: Praca i nauka za granicą, Nr 216

www.pracainauka.pl


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook