Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Polscy przedsiębiorcy nie boją się wychodzić na rynki zagraniczne

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Polscy przedsiębiorcy nie boją się wychodzić na rynki zagraniczne

15.10.2018

 

Przed przedsiębiorcą, który planuje podbić zagraniczne rynki, stoją poważne wyzwania. Nie zatrzymuje to jednak polskich biznesmenów, którzy coraz śmielej dokonują zmian w swoich przedsiębiorstwach. Jedni decydują się na przeniesienie działalności do innego kraju, podczas gdy drudzy dokonują ekspansji.


Ze względu na wysokie koszty prowadzenia działalności w Polsce, związane między innymi z wysokimi podatkami, wielu przedsiębiorców przenosi firmę za granicę. W zatrzymaniu ich nie pomaga ciągłe wprowadzanie licznych regulacji prawne. Na tle innych krajów Unii Europejskiej w Polsce jest zdecydowanie najwięcej zapisów prawa podatkowego i innych regulacji, do których muszą się dostosować przedsiębiorcy. Ustawy podatkowe są co chwilę zmieniane, więc przedsiębiorca musi być otwarty na konieczność ciągłego dostosowania się do innych warunków prowadzenia działalności. Wielu ma już tego dość i decyduje się po prostu przenieść działalność do kraju, w którym rozwijać firmę będzie po prostu łatwiej.


Przedsiębiorcy decydujący się na przeniesienie firmy za granicę powinni przede wszystkim zarejestrować firmę i opłacać składki na ubezpieczenie oraz koniecznie muszą zapoznać się z przepisami prawa obowiązującymi w danym kraju. Kontrowersyjną kwestią jest ostatnio podatek od wyjścia (exit tax), który będą musieli opłacać przedsiębiorcy decydujący się na opuszczenie rynku polskiego. Opłaty mają być pobierane od zakładanego zysku z kapitału. W teorii ma on zapobiec ucieczkom polskich przedsiębiorców, uznawany jest jednak za kolejną formę wyłudzenia opłat. Ma on wejść w życie od początku 2019 r.


Niektórzy przedsiębiorcy nie przejmuja się jednak opłatami, czy regulacjami w Polsce. Ci, którym udało się już zaistnieć na rynku i ugruntować swoją pozycję, postanawiają po prostu rozwijać przedsiębiorstwo i wyjść na rynki zagraniczne. Wiadomo przecież, że poprzez poszerzenie działalności gospodarczej o zagraniczne rynki firma spełnia swój najważniejszy cel, czyli rozwija się w celu generowania wyższych zysków.


Interesujące dla polskich przedsiębiorców są przede wszystkim Niemcy, do których eksportują oni ponad ¼ towarów. Z roku na rok prawdopodobnie będzie to ulegać zmianie, ponieważ nowe pokolenie inwestorów chce działać globalnie, nie ograniczając się do jednego, czy dwój terytoriów. Młodzi Polacy zaczynają coraz śmielej podbijać rynki Europy, Ameryki oraz Chin. Zazwyczaj są to osoby wykształcone, znające wiele języków i obeznane z kulturą innych państw, a wielu z nich wiele podróżuje i nie martwi się barierami typu odległość, czy język.


Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy ekspansja będzie dla nich opłacalna i czy poradzą sobie na zagranicznym rynku, mogą skontaktować się z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) lub Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), gdzie uzyskają poradę. PARP posiada listę przedsiębiorców zagranicznych, którzy chcieliby podjąć współpracę. Ważnych informacji na temat prowadzenia działalności w konkretnym kraju powinny udzielić również Wydziały Promocji Handlu i Inwestycji działające przy ambasadach i Konsulatach Generalnych RP.


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook