Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Przedsiębiorco, zastanów się przed wstąpieniem do spółki

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Przedsiębiorco, zastanów się przed wstąpieniem do spółki

27.11.2018

 

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność często decydują się na przystąpienie do spółki. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że może to przynieść negatywne konsekwencje. Okazuje się, że niektórzy nie mają podstawowej wiedzy z zakresu prawa.


Założenie firmy – samemu czy z kimś?

Prowadzenie firmy w pojedynkę ma wiele zalet takich jak brak konieczności podziału zysków, niezależność i swobodę działania. Wiąże się to jednak również z poświęceniem większości czasu na sprawy firmy, ogromną odpowiedzialnością i ograniczonymi pomysłami. Wiele osób nie ma wystarczających środków na realizację wszystkich planów. Wtedy dobrym rozwiązaniem wydaje się przystąpienie do spółki. Obowiązki można w ten sposób rozłożyć między więcej osób. Jedna z nich może wnieść do przedsiębiorstwa kapitał, a druga pomysły i umiejętności techniczne. Przed nawiązaniem współpracy koniecznie należy zapoznać się z prawem dotyczącym zakładania spółek i sposobem prowadzenia tego typu działalności.

 

Z jakich przepisów należy skorzystać?

Przepisy dotyczące zakładania, prowadzenia i  przekształcenia firmy prowadzonej przez jedną osobę w spółkę zawarte są w Kodeksie Cywilnym, natomiast zmiany dla pozostałych przedsiębiorców powinny przebiegać według opisu w Kodeksie Spółek Handlowych.

 

Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do spółki?

Z pewnością nie można przekształcać firmy w spółkę bez wcześniejszego rozeznania i sprawdzenia przyszłego współpracownika. Głupotą jest ślepa wiara przyszłemu partnerowi biznesowemu, nawet jeżeli jest naszym przyjacielem lub członkiem rodziny.

W miarę rozwoju działalności i sytuacji finansowej, która może się polepszyć, ale też pogorszyć, mogą pojawiać się między wspólnikami różnice w zdaniach. Przed przystąpieniem do spółki należy więc rozstrzygnąć najważniejsze kwestie, w tym sposoby rozwiązywania konfliktów. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, szczególnie dopiero co zaczynając prowadzić działalność, ale jest to podstawa sprawnego zarządzania wspólnym majątkiem firmy. Wszystkie deklaracje – prawa, obowiązki, informacje dotyczące wkładu finansowego, praw majątkowych oraz materialnych i intelektualnych powinny zostać spisane w postaci umowy podpisanej przez wszystkich partnerów biznesowych. Dobrze, jeżeli umowa zawiera także zapisy dotyczące nieprzestrzegania zobowiązań i sankcje, jakie za to grożą. Nie może w niej zabraknąć postanowień dotyczących postępowania i podziału majątku w wypadku zerwania współpracy.

 

Konsultacje z prawnikiem wskazane

Przed wejściem do spółki warto skonsultować się z prawnikiem odnośnie warunków umowy i zasad, jakie powinny spełniać wszystkie strony kontraktu. Często wydaje nam się, że wszystko wiemy i ustalenia między najbliższymi na zasadzie danego słowa wystarczą, jednak to nieprawda.

Warto wiedzieć, że w wielu miastach istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad prawnych. Nierozsądnie byłoby nie wykorzystać tej możliwości, chociażby po to, żeby pozyskać odpowiednie informacje na temat przepisów, z którymi trzeba się zapoznać i na co w szczególności zwrócić uwagę.


do góry

Aktualności

Przedsiębiorca z oddziałem zagranicznym – czego może się spodziewać?

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, czy nawet Chiny i Japonia – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prowadzić działalność gospodarczą w tych krajach. Czy aby na pewno? Decydując się na ekspansję zagraniczną, nie unikniemy barier wejścia.

Praca kancelarii w okresie świąteczno - noworocznym

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 162.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook