Aktualnie jesteś: strona główna > aktualności > Upadłość firmy za granicą

Formularz zgłoszeniowy

* - pola
obowiązkowe

Rzetelna firma
A A A

Aktualności

Upadłość firmy za granicą

15.08.2018

 

Stale rozwijająca się gospodarka umożliwia założenie firmy w łatwy sposób. Dzięki temu powstaje ich wiele. Nie wszystkie jednak są w stanie utrzymać się długo na rynku. Firmy mające problemy finansowe szukają różnych rozwiązań pozwalających na uwolnienie się od długów. Niestety nie zawsze się to udaje. Przedsiębiorcy zarządzający takimi firmami zmuszeni są wtedy do zgłoszenia upadłości. Poniżej wyjaśniamy, jak wygląda sprawa rozpoczęcia postępowania upadłościowego przez przedsiębiorców polskich w innym kraju Unii Europejskiej.

 

Upadłość w innym państwie Unii Europejskiej

Przedsiębiorca polski powinien zgłosić upadłość w Polsce, istnieje jednak również możliwość zgłoszenia upadłość w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady WE z nr 2015/848 z 20 maja 2015 r. warunkiem, jaki należy spełnić, jest prowadzenie tam głównego ośrodka działalności firmy, którą chce się ogłosić upadłość. W większości przypadków są to pastwa, w których znajduje się główna siedziba firmy lub w których mieszkają jej właściciele. Należy mieć jednak na uwadze również to, że firma może ogłosić upadłość jedynie w kraju, w którym posiada siedzibę przez co najmniej 3 miesiące. Zapis ten jest wynikiem zaostrzeń wcześniej obowiązujących przepisów, ponieważ wcześniej były one wykorzystywane przez nieuczciwych przedsiębiorców. Po uzyskaniu informacji, że dany kraj ma znacznie lepsze warunki postępowania upadłościowego, zgłaszali oni tam wnioski, aby podlegać mniej surowym regulacjom. Miało to miejsce szczególnie w Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie ogłoszenie upadłości jest o wiele łatwiejsze niż np. w Polsce czy Niemczech. Wynikało to głównie z faktu, że postępowanie upadłościowe przeprowadzane jest zgodnie z przepisami kraju, w którym ogłaszana jest upadłość, a nie zgodnie z przepisami kraju, w którym była założona.

 

Proces o zapłatę wierzytelności w innym kraju

Wydaje się, że po ogłoszeniu upadłości wszelkie sprawy i zaległości zostają anulowane. Niestety może się zdarzyć i tak, że pomimo ogłoszenia upadłości, w innym kraju Unii wobec firmy wytoczony zostanie proces o zapłatę wierzytelności. Z pewnością wywoła to u przedsiębiorcy panikę i obawę przed koniecznością regulacji zobowiązań, jeżeli jednak upadłość została ogłoszona już wcześniej w innym kraju UE, należy przedstawić odpowiednią dokumentację. Wtedy proces zostanie umorzony. Nie jest to pocieszające dla wierzycieli, jednak niekiedy ogłoszenie upadłości danej firmy jest jedynym sposobem na to, żeby odzyskać jakiekolwiek pieniądze.

 

Co w wypadku śmierci dłużnika?

W życiu zdarzają się różne sytuacje. Niestety niekiedy może okazać się, że dłużnik umarł. Pomimo śmierci dłużnika postępowanie upadłościowe i tak może być rozpoczęte lub kontynuowane. Jest to jednak ograniczone czasowo i możliwe do przeprowadzenia maksymalnie do roku po śmierci zobowiązanego. Wniosek o powstępowanie upadłościowe może w takim wypadku zgłosić spadkobierca dłużnika, małżonek, dzieci dłużnika, rodzice dłużnika oraz wierzyciel.


do góry

Aktualności

Skutki zmian podatkowych od 1 stycznia 2020 r. na działalność przedsiębiorców

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w bezpłatnym webinarium dotyczącym skutków zmian podatkowych od 1 stycznia 2020 r. na prowadzoną działalność...

Mikrorachunek podatkowy już od 01.01.2020

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzony zostanie indywidualny rachunek podatkowy do zapłaty podatku VAT, PIT, CIT do urzędu skarbowego...

Bezpłatny biuletyn

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Kapitał zakładowy Spółki: 184.000 zł w całości opłacony.

Europejskie Centrum Podatkowe Sp. z o.o. Spółka Doradztwa Podatkowego © 2011. All rights reserved.
Design by Necon Agencja Kreatywna, wykonanie: agencja interaktywna cyberstudio.pl, cms: abeon.pl

MAPA STRONY   |   POLITYKA PRYWATNOŚCI   |   POLITYKA COOKIES

ecpodatkowe.pl on Facebook