Biuro rachunkowe i księgowość Amazon FBA

Prowadzisz sprzedaż wysyłkową i rozważasz jej rozwój na zagraniczne rynki? Produkujesz w Polsce i szukasz nowych rynków zbytu?

Zwiększaj sprzedaż dzięki Amazon! Zapoznaj się z naszą ofertą prowadzenia księgowości i sprawozdawczości na europejskich rynkach Amazon.

Amazon, założony w 1994 roku przez Jeffa Bezosa, to największy na świecie sprzedawca internetowy, a ściślej „marketplace” czyli platforma handlowa. Oferuje do sprzedaży produkty wystawiane przez niezależnych sprzedawców („merchantów”) i producentów choć coraz więcej ofert jest wystawiana bezpośrednio przez właściciela platformy. Amazon działa w Polsce od kilku lat i zajmuje się obsługą logistyczną, tj. magazynowaniem i wysyłką, zamówień składanych na zagranicznych serwisach firmy, głównie na rynku niemieckim przez amazon.de. Magazyny Amazon zlokalizowane są w Bielanach Wrocławskich, w Sadach, w Sosnowcu, Kołbaskowie, Okmianach, Pawlikowicach i Gliwicach. Amazon sam określa swoje magazyny jako „centra logistyki e-commerce” – proces realizacji zamówienia w całości odbywa się właśnie tam. Polska wersja platformy wystartuje najprawdopodobniej jeszcze w 2020 roku i będzie stanowić groźną konkurencję dla Allegro.pl.

Producenci, dystrybutorzy i prowadzący sprzedaż wysyłkową już teraz mogą zwiększyć zasięg działania i rozwijać sprzedaż na rynkach poza Polską. Centra logistyczna zlokalizowane w zachodniej Polsce w okolicy węzłów komunikacyjnych znacznie ułatwiają polskim przedsiębiorcom wejście na rynki Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Hiszpanii, które stanowią największe rynki Amazon w Europie.

Jak rozpocząć sprzedaż na Amazon w 4 krokach?

1. Wybierz produkty i rynki, gdzie będziesz je sprzedawać, uwzględniając lokalną konkurencję, poziom cen i siłą nabywczą klientów. Zwróć uwagę na preferencje zakupowe klientów Amazon, różnice kulturowe i bariery językowe – klienci będą oczekiwać obsługi najczęściej w ich języku narodowym. Nie zapomnij o różnicach w podatkach, regulacjach dotyczących sprzedaży wysyłkowej i ustawach chroniących konsumentów, które mogą różnić się pomiędzy rynkami.

2. Zarejestruj konto na Amazon i przygotuj listing towarów do sprzedaży. Nazwy produktów na Amazon podobnie jak opisy produktów powinny być przetłumaczone na język wybranego rynku. Sprzedawca Amazon otrzymuje dostęp do narzędzi ułatwiających ten proces.

3. Zdecyduj, czy realizacją i wysyłką zamówień zajmiesz się samodzielnie, korzystając z sieci firm kurierskich w Europie, czy jednak wybierzesz usługę Amazon By Fulfillment (FBA). Wybierając tę drugą opcję, Amazon przejmie od Ciebie magazynowanie, spakowanie i wysyłkę Twoich towarów. Twoją rolą będzie dostarczenie towarów do wybranego centrum logistycznego Amazon.

4. Skorzystaj z dodatkowych narzędzi i wsparcie oferowanych przez Amazon. Umożliwiają one m.in. określenie optymalnych cen na Amazon oraz optymalnych zapasów. Z kolei własne rozwiązania reklamowe pozwolą precyzyjne dotrzeć do potencjalnych klientów na platformie Amazon.

Pamiętaj, że Amazon wymaga od sprzedawców zapewnienia obsługi klienta w języku narodowym wybranego rynku. Obsługę możesz zorganizować samodzielnie, rekrutując sprzedawców ze znajomością języków obcych, albo możesz powierzyć prowadzenie własnego konta wyspecjalizowanym firmom. Obsługa klientów na Amazon nie jest bardziej wymagająca niż obsługa klientów na Twoim rodzimym rynku. Warto jednak poznać obowiązki narzucane sprzedawcom przez Amazon – konsekwencją ich niezachowania są spadki produktów na listingach a w skrajnych przypadkach blokada konta.

Jakie są korzyści z wyboru Amazon By Fulfillment (FBA)?

Wybór opcji FBA Amazon oznacza dla sprzedawcy znaczne ułatwienie w procesowaniu zamówień aż do ich wysyłki. Ale nie tylko. Towary dostępne w magazynach własnych Amazona dostępne są w ofercie Amazon Prime – czyli priorytetowej obsłudze zamówień dla stałych klientów. Twoje produkty oznaczone jako Prime są też bardziej atrakcyjne dla wymagających klientów w całej Europie i znajdują się wyżej w listingach.

Księgowość Amazon By Fulfillment FBA

Sprowadzając towary do dowolnego kraju Unii Europejskiej, musisz spełnić przepisy celne oraz inne regulacje i przepisy stosowane w kraju, do którego importujesz. Nie musisz otwierać filii swojego przedsiębiorstwa, aby rozpocząć sprzedaż na zagranicznym rynku Amazon. Magazynowanie i sprzedaż towarów do klientów w krajach UE można jednak oznaczać obowiązek rejestracji do VAT w tym kraju. Odpowiedzialność za dopełnienie obowiązków podatkowych w podatku VAT spoczywa wyłącznie na sprzedawcy. Amazon dostarcza jednak narzędzia ułatwiające przygotowanie właściwych sprawozdań dla urzędów skarbowych we wszystkich rynkach UE.
Wraz ze wzrostem liczby transakcji i dodawaniem kolejnych rynków przygotowywanie sprawozdań zostaje obarczone ryzykiem powstania błędów. Te mogą oznaczać konsekwencje sankcji i kar nakładanych przez zagraniczne urzędy podatkowe. Powierzając prowadzenie księgowości transakcji Amazon uzyskujesz pewność, że Twoja sprawozdawczość względem zagranicznej administracji jest kompletna i zgodna z lokalnymi przepisami. Na bieżąco będziemy Cię informować o powstających obowiązkach i korzyściach wynikających ze stosowanych przepisów i limitów. Przygotujemy Twoją firmę na zapowiadaną na rok 2020 unijną harmonizację przepisów o VAT w sprzedaży wysyłkowej. Ty zajmiesz się procesem sprzedaży.
Wystawianie faktur i ich zgodność z prawem i z przepisami dotyczącymi VAT leży w wyłącznej odpowiedzialności sprzedawcy (merchanta) Amazon. Wesprzemy Cię w procesie wystawiania faktur VAT dla kupujących na Amazon.
Wymiana informacji i dokumentów pomiędzy Twoją firmą a naszą kancelarią nie będzie wymagała osobistych wizyt – dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań jak systemy OCR. Dowiedz się więcej o przewadze naszych usług dedykowanych dla sklepów internetowych.

 

Amazon rejestracja do zagranicznego VAT

Obecnie sprzedaż na wielu rynkach Amazon wiąże się z koniecznością rejestracji do zagranicznego VAT w każdym z wybranych krajów. Rejestracja jest niezbędna po przekroczeniu progów sprzedaży wysyłkowej, określonych przez administrację każdego z państw UE. Dodatkowo, rejestracja do VAT jest obowiązkowa jeśli Twoje towary znajdą się w zagranicznym magazynie Amazon. Amazon często bez Twojej wiedzy przesuwa towary między swoimi centrami logistycznymi, optymalizując w ten sposób proces dostawy towaru do klienta końcowego. Tu przeczytasz więcej o usłudze rejestracji do VAT.

Szczegółowych informacji na temat ewentualnych obowiązków w podatku od wartości dodanej w krajach Unii Europejskiej udzielą Państwu nasi doradcy podatkowi.

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie spotkamy się i opowiemy, jak poprowadzimy księgowość Twojej firmy na Amazon!

Rejestracja do VAT w UE

Sprawdź naszą ofertę dotyczącą rejestracji do VAT w krajach Unii Europejskiej