Wakacje od ZUS to program, który przynosi ulgę przedsiębiorcom, umożliwiając im czasowe zawieszenie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. To rozwiązanie może okazać się zbawienne dla wielu firm, szczególnie w trudnych okresach finansowych. Kto może skorzystać z tej formy wsparcia i jakie są warunki, aby ubiegać się o zwolnienie z opłat? Przyjrzyjmy się bliżej szczegółom programu oraz korzyściom, jakie niesie dla przedsiębiorców.
Co to są wakacje od ZUS? Definicja i warunki
Wakacje, czyli nowa forma ulgi ZUS, zwane również wakacjami składkowymi, to nowa inicjatywa wprowadzona przez rząd w celu wsparcia właścicieli firm wpisanych do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Celem tego programu jest umożliwienie przedsiębiorcom czasowego zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, co ma na celu zmniejszenie ich obciążeń finansowych. Projekt ustawy, przyjęty przez Radę Ministrów 19 marca 2024 roku, wprowadza możliwość, by przedsiębiorca mógł nie podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez wybrany przez siebie miesiąc kalendarzowy. Po zakończeniu tego okresu ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi nastąpi automatycznie, bez potrzeby składania dodatkowych zgłoszeń.
Ulgi ZUS są dobrowolne i mają na celu ograniczenie liczby zamykanych lub zawieszanych działalności gospodarczych. Ulga ta pozwala na okresowe zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, co może być szczególnie pomocne w trudniejszych finansowo miesiącach. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z wakacji od składki ZUS po spełnieniu określonych warunków, które dotyczą m.in. liczby zatrudnionych pracowników, wysokości przychodów oraz braku działalności na rzecz byłego pracodawcy. Zwolnienie z opłacenia składek dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, a przedsiębiorca może wybrać dowolny miesiąc kalendarzowy w roku na skorzystanie z tej ulgi. To znakomita pomoc dla przedsiębiorców, dzięki której zarządzanie finansami firmy będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Kto może skorzystać z wakacji od ZUS?
Ze zwolnienia z ZUS mogą skorzystać wyłącznie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą wpisane do CEIDG, w tym głównie mikroprzedsiębiorcy. Aby skorzystać z tego zwolnienia, przedsiębiorca musi spełniać określone warunki.
Interesują Cię takie ulgi podatkowe, jak wakacje od konieczności opłacania ZUS-u?
- Po pierwsze w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku przedsiębiorca nie może mieć więcej niż dziesięciu ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnych, rentowych i wypadkowych lub ubezpieczenia zdrowotnego.
- Po drugie w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku przedsiębiorca nie mógł osiągnąć przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub musiał osiągnąć roczny przychód nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro.
- Po trzecie przedsiębiorca nie może prowadzić działalności na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego pracował w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym.
- Po czwarte w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku przedsiębiorca musi podlegać ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Uwaga:
Ważne jest, że zwolnienie z ZUS przysługuje tylko za jeden miesiąc kalendarzowy w roku, co oznacza, że przedsiębiorca może skorzystać z tej ulgi tylko raz w ciągu roku kalendarzowego.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania zwolnienia z ZUS?
Aby skorzystać z wakacji od ZUS, przedsiębiorca musi złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wniosek ten powinien być złożony w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Dokumenty należy przesłać za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS, w formie dokumentu elektronicznego.
Wniosek powinien zawierać dane płatnika składek, w tym imię i nazwisko, numer NIP i PESEL (lub inne identyfikatory, jeśli te numery nie zostały nadane), a także serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Przedsiębiorca ZUS musi również wskazać miesiąc kalendarzowy, w którym zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek. Wymagane są także oświadczenia o spełnianiu warunków określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz zaświadczenia o pomocy de minimis otrzymanej w ostatnich trzech latach bądź oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy.
Ważne jest to, by wszelkie oświadczenia składane wraz z wnioskiem były zgodne z prawdą – są one składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Ponadto przedsiębiorca zwolniony z opłacania składek zobowiązany jest do przesłania do ZUS deklaracji rozliczeniowej oraz imiennych raportów miesięcznych, informujących o składkach finansowanych przez budżet państwa oraz o składkach finansowanych przez przedsiębiorcę za siebie i za innych ubezpieczonych. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku ZUS sporządzi lub skoryguje te dokumenty w imieniu przedsiębiorcy. Masz więcej pytań dotyczących wakacji od ZUS? Skontaktuj się z nami. Nasze biuro księgowe z Wrocławia chętnie pomoże Ci przygotować wszelkie niezbędne dokumenty,
Ulgi ZUS w formie „wakacji” to znakomita inicjatywa, która może pomóc przedsiębiorcom w przetrwaniu trudnych momentów, pozwalając im na chwilę oddechu od finansowych obciążeń. Dzięki temu programowi właściciele firm mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu i pokonywaniu bieżących wyzwań bez dodatkowego stresu związanego z obowiązkowymi składkami. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie chcesz płacić ZUS-u podczas „wakacji”, zapoznaj się dokładnie z warunkami skorzystania z tej możliwości!