Czy warto założyć firmę w Czechach?

Wysokie podatki i składki ZUS zniechęcają do prowadzenia własnego biznesu, stanowiąc poważne obciążenie, zwłaszcza dla małych firm jednoosobowych. Oczywiście na początku działalności można korzystać z preferencyjnych warunków rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne, ale po upłynięciu określonego czasu te ulgi znikają i następuje skokowy wzrost kosztów. W takiej sytuacji wielu małych przedsiębiorców zastanawia się nad możliwością przeniesienia biznesu za granicę. Jak to zrobić i czy warto?

Dlaczego Czechy?

Naturalnym kierunkiem rozważanym przez polskich przedsiębiorców są nasi południowi sąsiedzi. Kraj nam bliski geograficznie i po części również kulturowo, oferujący wiele przyjaznych dla przedsiębiorców rozwiązań, zwłaszcza dla młodych osób – studentów do 25 roku życia. Największą zachęta dla przeniesienia biznesu do Czech lub założenia swojej pierwszej działalności właśnie w tym kraju są niższe podatki oraz duża liczba ulg, z których mogą korzystać przedsiębiorcy. Podstawową wadą jest procentowy system obliczania składek na ubezpieczenie społeczne, co przy wysokich dochodach może okazać się mniej korzystne niż w naszym kraju (procentowe obliczanie składek jest rozważane do wprowadzenia również w Polsce). Pewnym problemem może być również prowadzenie rozliczeń finansowych, zwłaszcza jeśli mamy klientów zarówno z Polski, jak i z Czech. Rozwiązaniem będzie biuro rachunkowe dla sklepu internetowego lub innego rodzaju prowadzonego przez nas biznesu, które pomoże w załatwieniu wszelkich formalności związanych z założeniem lub przeniesieniem firmy i prowadzeniem bieżących rozliczeń podatkowych u południowego sąsiada.

Komu może się to opłacić?

Nad opcją przeniesienie firmy z Polski do Czech najczęściej zastawiają się właściciele małych i średnich biznesów, którzy po zmianie siedziby firmy i tak swoje usługi bez problemu mogą oferować dalej klientom z Polski. To głównie właściciele firm działających w sieci, świadczących usługi w sposób zdalny, dla których miejsce wykonywania pracy nie ma większego znaczenia, bo z klientami i tak kontaktują się jedynie przez Internet. W związku z tym, przeniesieniem biznesu do Czech mogą być zainteresowani m.in. informatycy, graficy, tłumacze, osoby zajmujące się marketingiem w sieci czy szeroko pojętymi usługami IT. Możliwością założenia firmy w Czechach coraz częściej zainteresowani są również właściciele nieco większych biznesów, na przykład firm transportowych i budowlanych, osoby prowadzące sklepy internetowe lub firmy doradcze. Dla tych osób, prócz niższych podatków, pewną zachętą do przeniesienia biznesu może być również mniej skomplikowana księgowość e-commerce, możliwość tańszego zakupu reprezentacyjnego auta (w Czechach za samochód z silnikiem spalinowym o większej pojemności niż 2000 cm3 nie płaci się akcyzy) czy korzystniejszego rozliczania kosztów paliwa.

Na przeniesienie firmy z Polski do Czech najczęściej decydują się przedsiębiorcy z branży transportowej, budowlanej, doradczej i marketingowej, a także właściciele sklepów internetowych, małych biznesów skupiających się na świadczeniu usług z szeroko pojętej branży IT oraz tłumaczeń.

Największe zalety prowadzenia firmy w Czechach

Wielu polskich przedsiębiorców już funkcjonujących na rynku czeskim podkreśla zupełnie inny stosunek państwa do osób prowadzących działalność gospodarczą. Urzędnicy są przychylni, przepisy są przejrzyste i zbyt często się nie zmieniają, docenia się inwestycje w ludzi (ulgi podatkowe na egzaminy oraz szkolenia) oraz ich zapobiegliwość (ulgi podatkowe na prywatne fundusze emerytalne). Co ważne, w odróżnieniu od polskiego systemu podatkowego, w Czechach ulgi odliczane są nie od dochodu, a od już wyliczonego podatku. W związku z tym inwestowanie we własne umiejętności i swoją przyszłość (zabezpieczenie emerytalne) sprawia, że kwota należnych do zapłacenia podatków jest znacznie niższa niż w Polsce. Zakładając firmę w Czechach, zwłaszcza z branży e-commerce, od razu warto wynająć doświadczone biuro rachunkowe dla sklepu internetowego czy innego rodzaju prowadzonej zdalnie działalności internetowej. W ten sposób już od pierwszych dni można korzystać z przysługujących ulg i rozliczać się na możliwie najlepszych warunkach.

Założenie firmy w Czechach – pierwsze kroki

Jeśli rozważasz możliwość przeniesienia swojej firmy do Czech, zwłaszcza gdy jest to sklep internetowy lub inny rodzaj działalności prowadzonej w sieci, skonsultuj się z biurem rachunkowym, które obliczy, ile możesz na tym zyskać – warto pamiętać, że przeniesienie biznesu do Czech nie zawsze jest możliwe i opłacalne. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, konsultacja z biurem rachunkowym prowadzącym księgowość sklepów internetowych lub innych biznesów u naszych południowych sąsiadów będzie jak najbardziej wskazana.

Gdy podjąłeś już ostateczną decyzję, musisz zdecydować, czy chcesz założyć w Czechach jednoosobową działalność gospodarczą, czy spółkę. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie prostsze i na taką formę działalności decyduje się większość mikro przedsiębiorców, zwłaszcza osób prowadzących sklepy internetowe, świadczących usługi IT czy realizujących tłumaczenia. Jednoosobowa działalność gospodarcza w Czechach prowadzona jest zawsze pod własnym imieniem i nazwiskiem i możemy wyróżnić jej trzy rodzaje – nieregulowana, regulowana (wolne zawody i działalności rzemieślnicze) oraz koncesjonowana.

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w Czechach jest bardzo proste. Wystarczy przygotować dowód osobisty, wypełnić wniosek rejestracyjny, przedstawić zaświadczenie z KRK o niekaralności (z Polski i Czech) oraz zaświadczenie o prawie do lokalu, w którym będzie prowadzona działalność (tytuł własności lub prawo do użytkowania – w praktyce firmę można zarejestrować na skrytkę pocztową, czyli prowadzić tzw. biuro wirtualne), a na koniec wnieść stosowną opłatę administracyjną. Jeśli prowadzisz działalność handlową w sieci, wynajmij doświadczone biuro rachunkowe dla sklepu internetowego, które pomoże w załatwieniu wszelkich formalności i przynajmniej w pierwszej fazie biznesu, w prowadzeniu prawidłowych rozliczeń podatkowych z czeskim fiskusem.

Jeśli interesuje Cię założenie spółki, musisz liczyć się z koniecznością załatwienia większej liczby formalności, w tym spisania aktu notarialnego, którego koszt jest uzależniony od wysokości kapitału zakładowego. Potrzebny jest również wypis z księgi wieczystej potwierdzającej własność nieruchomości, kopie dowodów osobistych członków zarządu i wspólników, łącznie z zaświadczeniami o niekaralności z Polski oraz Czech. Pewnym problemem może być rejestracja VAT – czeskie urzędy wymagają wcześniejszego udokumentowania osiąganych dochodów. Do załatwienia formalności związanych z rejestracją spółki w Czechach warto wynająć doświadczone biuro rachunkowe lub kancelarię prawną. Taka współpraca przyda się również później, przy rozliczaniu podatków – księgowość e-commerce być może nie jest niezwykle skomplikowana, ale dobra znajomość czeskich przepisów jest jak najbardziej potrzebna.

Podatkowe korzyści

Jednym z największych plusów czeskiego systemu podatkowego jest jego prostota, przejrzystość i brak ciągłych zmian, które w polskich warunkach utrudniają planowanie rozwoju firmy. Niewątpliwą zaletą są również zdecydowanie niższe stawki podatkowe oraz dostępne także dla przedsiębiorców ulgi, które w odróżnieniu od ulg stosowanych w Polsce, zawsze odliczane są od podatku, a nie dochodu.

W Czechach obowiązują dwie stawki PIT. Dla pierwszego progu podatkowego jest to 15%, a dla drugiego 22%, a zatem zdecydowanie mniej niż w Polsce. Do tego dochodzą wspomniane wcześniej ulgi:

  • na szkolenia i egzaminy;
  • na prywatne ubezpieczenia emerytalne;
  • podatkowa na podatnika;
  • na małżonka bez dochodu;
  • na dzieci (wypłacana w pełnej wartości, również wtedy, gdy jest wyższa niż należny podatek);
  • studencka dla osób do 25 roku życia.

Poza tym podatnicy mogą korzystać ze znacznie większej kwoty wolnej od podatku. To mnóstwo korzyści, na które może liczyć każdy przedsiębiorca zakładający jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach. Założenie spółki jest oczywiście trudniejsze, wymaga znacznie większego kapitału zakładowego oraz załatwienia większej liczby formalności. Prowadzenie spółki jest również bardziej wymagające pod względem formalno-księgowym. Oczywiście wszystkim wyzwaniom można sprostać, chociażby korzystając z pomocy wyspecjalizowanego biura rachunkowego obsługującego sklepy internetowe oraz inne rodzaje działalności prowadzonych głównie w sieci.

Zanim zdecydujesz się na przeniesienie firmy do Czech, pamiętaj o stosowanym w tym kraju sposobie wyliczania składki na ubezpieczenie społeczne. O ile w Polsce wciąż mamy do czynienia ze stałą stawką na ubezpieczenie społeczne, chorobowe dobrowolne i zdrowotne (rodzaj ryczałtu), o tyle w Czechach te składki obliczane są jako określony procent od osiąganego dochodu, co przy dużych zarobkach może oznaczać znacznie większe koszty (zgodnie z projektem Nowego Ładu takie zasady obliczania składek na ubezpieczania mają w najbliższych latach zacząć obowiązywać również w Polsce). Przeniesienie firmy do Czech będzie zatem najkorzystniejsze dla stosunkowo małych podmiotów generujących niewielkie dochody. Gdy Twoja jednoosobowa działalność generuje duże dochody, koszty składek na ubezpieczenia mogą zjeść zyski osiągnięte dzięki niższym podatkom. Dlatego przed przeniesieniem firmy do Czech warto to dokładnie przeliczyć – biura prowadzące księgowość e-commerce, specjalizujące się w obsłudze różnych rynków podpowiedzą, czy na takiej przeprowadzce ostatecznie zyskasz, czy jednak stracisz.

Warto też wspomnieć, że polski urząd skarbowy może uznać fakt prowadzenia działalności w Czechach za niedozwoloną formę optymalizacji, gdy centrum interesów życiowych przedsiębiorcy lub miejsce faktycznie wykonywanych usług jest w Polsce a nie w Czechach.

Zapowiedzi Nowego Ładu zelektryzowały wielu polskich przedsiębiorców, którzy w obawie przed radykalnym zwiększeniem kosztów działalności zaczęli zastanawiać się nad przeniesieniem swojego biznesu za granicę, na przykład do Czech. Zanim podejmie się tego typu decyzję, wcześniej warto sprawdzić, czy rzeczywiście jest to opłacalna opcja. Najlepiej odwiedzić kancelarię prawną lub biuro rachunkowe obsługujące firmy działające na czeskim rynku i dowiedzieć się, jak takie przenosiny wyglądają w praktyce.

Przeczytaj również: