aTX-platformy-min

Pierwszy sklep internetowy – z jakich platform warto skorzystać na początku?

Założenie sklepu online to dzisiaj żaden problem. Na rynku działa mnóstwo firm oferujących pomoc przy zakładaniu tego typu biznesu. To podmioty dysponujące rozbudowanym zapleczem technicznym umożliwiającym stworzenie unikalnej internetowej witryny w zaledwie kilku krokach i to nawet przez osoby niedoświadczone, które nie mają żadnej informatycznej wiedzy. To przede wszystkim abonamentowe platformy e-commerce. Na rynku dostępne są jednak również inne, równie ciekawe rozwiązania.

Co to jest platforma e-commerce?

Sklep online to rodzaj witryny internetowej zaprojektowanej w sposób umożliwiający nie tylko prezentację określonych treści, ale także organizowanie i zarządzanie procesem sprzedaży. Platformy e-commerce należy zatem rozumieć w kategorii specjalnego oprogramowania dedykowanego prowadzeniu działalności handlowej w sieci. Platforma oferuje różnorodne narzędzia, między innymi do tworzenia witryn, wprowadzania produktów, przyjmowania i obsługi zamówień, zwrotów i reklamacji, dokonywania płatności, prowadzenia działalności marketingowej i wiele innych. Co ważne, tego typu system odpowiada również za bezpieczeństwo danych, jakie generuje sklep internetowy. Platforma e-commerce jest zatem bazą, fundamentem, na którym zbudowany jest internetowy biznes. Od tego, jaki jej rodzaj wybierzesz, będzie zależała wygoda, bezpieczeństwo oraz skuteczność prowadzonej działalności.

Popularne rodzaje platform e-commerce

Aktualnie możemy wyróżnić cztery główne typy platform e-commerce. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć sklep internetowy, zapewne zdecydujesz się na wybór jednej z nich.

Platformy SaaS (Software as a Service)

Rozwój sieci i internetowych technologii sprawił, że tradycyjne platformy licencyjne oraz bezpłatne, ale wymagające minimalnej wiedzy informatycznej narzędzia Open Source nieco straciły na popularności, właśnie na rzecz oprogramowania działającego w chmurze. Platformy SaaS to rozwiązania abonamentowe. W ramach comiesięcznej opłaty użytkownik otrzymuje dostęp do zaawansowanego systemu, który pozwala założyć oraz w wygody sposób prowadzić sklep internetowy. Platforma zapewnia dostęp do wielu przydatnych narzędzi, gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa (dane są archiwizowane) i umożliwia prowadzenie sklepu bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy w sprzęt. Dzięki platformom internetowym typu SaaS prowadzenie sklepu online jest możliwe z poziomu dowolnego rodzaju urządzenia z przeglądarką internetową i dostępem do sieci.

Platformy Open Source

To rozwiązania pozwalające stworzyć sklep internetowy za darmo – jedyny koszt to hosting (opłaty za serwer). Użytkownik otrzymuje dostęp do bezpłatnego oprogramowania, które pozwala stworzyć nie tylko sklep, ale i wyposażyć go w mnóstwo narzędzi ułatwiających jego prowadzenie. Niestety w tym przypadku potrzeba jest choćby minimalna wiedza informatyczna, a przy próbie stworzenia rozbudowanej platformy sprzedażowej, ekipa doświadczonych informatyków, którzy poradzą sobie z wprowadzaniem różnorodnych modyfikacji, instalacją kolejnych wtyczek, optymalizacją sklepu i jego zabezpieczeniem przed atakami hakerów. Choć bezpłatne platformy e-commerce wydają się niezwykle kuszące, zwłaszcza gdy ktoś chce zaoszczędzić i stworzyć prosty sklep internetowy, który będzie wyposażony jedynie w podstawowe funkcjonalności, to jednak jest to rozwiązanie mające swoje ograniczenia – gdy nie masz doświadczenia informatycznego, stworzenie i prowadzenie tego typu sklepu może być czasochłonne i zwyczajnie trudne.

Platformy dedykowane

Są to specjalistyczne systemy tworzone od podstaw na zlecenie klienta, najczęściej wyposażone w niestandardowe funkcjonalności, obsługiwane przez profesjonalne firmy informatyczne, a przez to drogie nie tylko we wdrożeniu, ale i utrzymaniu. Jeśli planujesz stworzyć prosty sklep internetowy, takie rozwiązanie z pewnością nie jest dla Ciebie. Z platform dedykowanych korzystają najczęściej duże podmioty, które stać na usługi wyspecjalizowanych agencji. Zewnętrza firma zaprojektuje indywidualną platformę, zajmie się jej stałym ulepszaniem i bieżącą obsługą informatyczną.

Platformy na licencji

Alternatywnym rozwiązaniem dla platform dedykowanych są systemy budowane w oparciu o płatną licencję. To najbardziej zaawansowane rozwiązania, z których ze względu na duży koszt korzystają niemal wyłącznie największe podmioty. Niewątpliwą zaletą platform e-commerce na licencji jest technologiczne zaawansowanie, co przekłada się na możliwość stworzenia nowoczesnego sklepu online, wygodnego w zarządzaniu, bezpiecznego i co równie ważne, przyjaznego klientom. Niestety wdrożenie zaawansowanych rozwiązań wymaga wiedzy i doświadczenia, a tym samym konieczności stworzenia własnego zespołu lub skorzystania z płatnych usług wyspecjalizowanej agencji. Jeśli zastanawiasz się, jak stworzyć sklep internetowy za nieduże pieniądze, a przy tym stosunkowo szybko, nie będzie to rozwiązanie dla Ciebie.

Jaka platforma dla sklepu internetowego?

Wybór określonego typu platformy e-commerce powinien uwzględniać Twoje aktualne potrzeby i możliwości, zarówno finansowe, jak i techniczne. Jeśli masz ograniczoną wiedzę i chcesz założyć dość prosty sklep internetowy, nie ma sensu zastanawiać się nad drogimi rozwiązaniami wymagającymi zakupu licencji. W tym przypadku nieopłacalne wydają się również najtańsze rozwiązania typu Open Source – samodzielne stworzenie i wdrożenie sklepu jest czasochłonne i wymaga minimalnej wiedzy informatycznej. Jeśli jednak masz czas i lubisz się uczyć, platformy Open Source będą znacznie ciekawsze niż typowe platformy abonamentowe SaaS. Co może Cię zatem zainteresować?

W związku z tym, że wiele platform abonamentowych (SaaS) oferuje podobny zakres usług w zbliżonej cenie, w tym miejscu przedstawimy ich darmowe odpowiednik, czyli popularne platformy sklepów internetowych – ranking platform Open Source.

WordPress – WooCommerce

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla osób dysponujących minimalną wiedzą z zakresu projektowania stron internetowych, które chcą stworzyć możliwie prosty sklep internetowy, jest klasyczny CMS WordPress z wtyczką WooCommerce. Dzięki wtyczce przekształcisz zwykły serwis w sklep internetowy wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje umożliwiające prowadzenie sprzedaży. W tym przypadku samodzielnie projektujesz serwis i wzbogacasz go o pożądane rozwiązania. Wymaga to czasu, ale zapewnia pełną kontrolę nad sklepem i jego funkcjami. W tym wariancie płacisz jedynie za hosting i księgowość sklepu internetowego, chyba że również i w tym przypadku rozliczenia podatkowe masz zamiar realizować we własnym zakresie.

PrestaShop

To popularna, dobrze zoptymalizowana platforma e-commerce, która pozwala założyć sklep internetowy w zasadzie bez ponoszenia żadnych kosztów. Jeśli jednak zdecydujesz się wzbogacić swój sklep o bardziej zaawansowane funkcjonalności, wdrożenie kolejnych modułów może być trudne i wymagać pomocy kogoś z doświadczeniem. Warto również pamiętać, że część przydatnych modułów jest płatna, a więc sama platforma nie jest w pełni darmowa – w wersji podstawowej tak, ale przy rozszerzeniach już niekoniecznie. Dużą zaletą tej platformy, podobnie jak platform budowanych w oparciu o WordPress, są dość niskie wymagania względem hostingu. Dzięki temu utrzymanie sklepu jest tańsze.

Magento

Na liście obejmującej bezpłatne platformy sklepów internetowych – ranking Open Source, nie mogło zabraknąć niezwykle rozbudowanego narzędzia, jakim jest Magento. To prawdziwy wulkan możliwości, dzięki któremu stworzysz unikalny, spersonalizowany sklep internetowy wyposażony we wszystkie popularne funkcje i mnóstwo dodatkowych narzędzi analitycznych. Wadą platformy jest wysoki poziom skomplikowania, przez co przygotowanie i wdrożenie sklepu wymaga czasu, wiedzy oraz umiejętności. Platforma Magento jest również wymagająca pod względem hostingu, co znacząco podnosi koszty utrzymania sklepu. Warto wspomnieć, że płatnym rozwinięciem platformy Magento jest jej licencyjna wersja Enterprise Edition, z której korzystają największe sklepy internetowe na świecie.

Przeczytaj również: