hand-2722098_1280

Jak prawidłowo rozliczyć dropshipping?Jak rozliczyć dropshipping?

Dzięki nowoczesnym narzędziom prowadzenie internetowego biznesu jest coraz łatwiejsze. Współczesny właściciel sklepu online nie musi inwestować w magazyn do przechowywania towaru, zamawiać go z wyprzedzeniem czy zajmować się realizacją zamówień. Tego typu zadania można zlecić wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Dropshipping to zupełnie nowe możliwości działania i doskonała okazja do rozpoczęcia biznesu w dowolnej branży, również na rynkach zagranicznych. 

Co to jest dropshipping?

To jeden z zyskujących na popularności modeli logistycznych dedykowany sklepom internetowym, polegający na przekazaniu części lub całości kompetencji z zakresu magazynowania i dystrybucji towarów podmiotowi zewnętrznemu, zwykle wyspecjalizowanej firmie logistycznej lub bezpośrednio hurtowni. W takim modelu działalności rola właściciela sklepu internetowego sprowadza się do kwestii związanych ze zbieraniem zamówień, szeroko pojętym marketingiem i prowadzeniem księgowości. Oczywiście tego typu zadania również można delegować na zewnątrz. Księgowość sklepu internetowego, zwłaszcza przy dużych wolumenach zamówień i sprzedaży zagranicznej, jest dość skomplikowana, w związku z czym skorzystanie z usług wyspecjalizowanego biura rachunkowego może okazać się niezwykle pomocne. 

Dropshipping to doskonały wybór dla osób startujących z internetowym biznesem, zwłaszcza gdy jest to dodatkowa działalność, a wolumen sprzedaży jest niewielki. Taka forma działalności może zainteresować również właścicieli tych sklepów internetowych, które sprzedają produkty uciążliwe w transporcie, handlujących za pośrednictwem popularnych platform sprzedażowych, takich jak Amazon, Allegro czy eBay, a także przedsiębiorców, którym zależy na szybkim poszerzeniu asortymentu sklepu o nowe produkty – gdy nie masz na nie miejsca w firmowym magazynie lub gdy nie chcesz robić zapasów towarów, dropshipping może być rozwiązaniem Twoich problemów. 

Doskonałym przykładem takiego modelu sprzedaży jest usługa Amazon FBA, w której odpowiedzialność za dostawę zgodną ze specyficznymi wytycznymi tej firmy zostaje w całości przeniesiona za sprzedawcy na dostawcę. Jeśli planujesz sprzedawać przez platformę Amazon, prowadzenie rozliczeń finansowych warto zlecić zewnętrznej firmie rachunkowej. Księgowość Amazon FBA to nie tylko przejrzystość rachunków, ale i pomoc w zarejestrowaniu sklepu jako płatnika VAT w kraju, w którym zmierzasz sprzedawać swój towar. Taka rejestracja jest wymagana po przekroczeniu określonych progów sprzedaży wysyłkowej wyznaczanych przez każdy kraj UE z osobna. Poza tym musisz zarejestrować się do zagranicznego systemu VAT, gdy Twoje towary lądują w zagranicznym magazynie Amazon, a zatem niemal zawsze, gdy zdecydujesz się na dropshipping. W takim wariancie zlecenie usługi z zakresu księgowość dla sklepu internetowego prowadzącego sprzedaż zagraniczną wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej wydaje się wręcz koniecznością. 

Podatki w dropshippingu

Właściciele sklepów internetowych mogą zetknąć się z dwoma modelami logistycznymi. W klasycznym dropshippingu, korzystając z możliwości integracji sklepu z magazynem lub hurtownią, wciąż sprzedajesz towary we własnym imieniu. Zewnętrzny podmiot jest jedynie pośrednikiem, od którego zamawiasz towar i który odsyła ten towar wskazanym klientom. Dropshipping może jednak wyglądać również nieco inaczej. Gdy Twój sklep internetowy zajmuje się wyłącznie pozyskiwaniem klientów dla zewnętrznej hurtowni i za sprzedaż otrzymujesz prowizję, wówczas rozliczenia podatkowe wyglądają zupełnie inaczej. 

Ze względu na dość duże skomplikowanie zagadnienia, przed rozpoczęciem działalności w tym modelu logistycznym warto znaleźć doświadczoną firmę księgową. Wyspecjalizowane biuro rachunkowe dla sklepu internetowego jest równie ważne, jak znalezienie pewnego i taniego dostawcy towarów, które zamierzasz sprzedawać.

W klasycznie rozumianym dropshippingu rozliczenia podatków wyglądają tak samo, jak przy każdej innej sprzedaży internetowej. Klient zamawia towar w Twoim sklepie, zlecenie automatycznie kierowane jest do zewnętrznej hurtowni/magazynu i zamówiony przez klienta towar jest kupowany w imieniu Twojego sklepu. Następnie zewnętrzny magazyn, w którym kupiłeś zamówiony przez klienta towar, pakuje go i wysyła go pod wskazany w zamówieniu adres. W takim modelu umowa zawierana jest pomiędzy sklepem i hurtownią/magazynem oraz sklepem i klientem. 

Choć księgowość e-commerce wydaje się dość prosta, to jednak jest wiele haczyków, które mogą utrudnić jej prowadzenie i narazić Cię, jako właściciela sklepu internetowego, na kłopoty z Urzędem Skarbowym. By uniknąć ewentualnych problemów, księgowość sklepu internetowego warto zlecić podmiotowi zewnętrznemu, najlepiej firmie rachunkowej, która specjalizuje się w obsłudze szeroko pojętego rynku e-commerce. To szczególnie przydatne, gdy swoje towary chcesz oferować nie tylko na rynku polskim, ale i na rynkach zagranicznych, bezpośrednio lub z wykorzystaniem popularnych platform sprzedażowych, takich jak eBay czy Amazon.

VAT a dropshipping

O ile rozliczenia podatków dochodowych w tym modelu logistycznym są w miarę przejrzyste, o tyle kwestie związane z podatkiem od towarów i usług, zwłaszcza jeśli towar sprowadzany jest z zagranicy, są nieco bardziej złożone. 

Przy sprowadzaniu towarów z zagranicy, jako polski sprzedawca, musisz rozliczyć się z importu towarów. Poza tym przy dalszej sprzedaży takiego towaru następuje konieczność jego dalszego opodatkowania, zgodnie z ogólnymi zasadami. Gdy dodatkowo taki towar sprowadzisz spoza EU, na przykład z Chin, musisz również uregulować wszelkie należności wynikające z obowiązujących stawek celnych, ewentualnie opłacić akcyzę. Księgowość dla sklepu internetowego w dropshippingu może być zatem mocno skomplikowana i bez pomocy z zewnątrz, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu tego typu rozliczeń, łatwo o pomyłkę, a to może wiązać się ze sporymi problemami. Jeśli nie czujesz się pewnie, wynajmij biuro rachunkowe dla sklepu internetowego i przekaż mu wszelkie kompetencje związane z firmową księgowością. Firma rachunkowa może pomóc również w innych aspektach prowadzonej działalności handlowej, na przykład ułatwić formalności związane z rejestracją na VAT w krajach UE, co będzie niezbędne, jeśli zmierzasz sprzedać na rynkach zagranicznych lub korzystać z dropshippingu za pośrednictwem największej na świecie platformy sprzedażowej, jaką jest Amazon. 

Rozliczenie dropshippingu zależy od jego formy. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy z zewnętrzną firmą, która oferuje tego typu usługę, należy przyjrzeć się jej szczegółowym zapisom i sprawdzić, czy towar będzie kupowany w imieniu sklepu online, czy sklep będzie jedynie pośrednikiem na prowizji. W każdym wariancie księgowość sklepu internetowego warto zlecić doświadczonej firmie rachunkowej i w ten prosty sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem błędnych rozliczeń z fiskusem. 

Przeczytaj również: