pexels-andrea-piacquadio-3760067-min

Czym jest leasing dla firm i jakie produkty i narzędzia można leasingować?

Pozyskiwanie środków trwałych potrzebnych do prowadzenia i rozwijania biznesu może wyglądać bardzo różnie. Pomijając kwestię zakupu za gotówkę, przedsiębiorca może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, wybrać abonament lub postawić na leasing. Ze względu na dużą atrakcyjność finansową to właśnie leasing jest jedynym z preferowanych sposobów finansowania zakupu różnorodnych środków trwałych, przede wszystkim pojazdów, maszyn i urządzeń niezbędnych dla prowadzonej działalności gospodarczej.

Co to jest leasing?

To specyficzny rodzaj umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy przedsiębiorcą (leasingobiorcą) i producentem lub instytucją finansową (leasingodawcą). W jej ramach leasingodawca przekazuje leasingobiorcy określony przedmiot, najczęściej pojazd lub maszynę, na określony czas, w zamian za opłatę ustaloną w umowie, płatną co miesiąc. Przekazywany do użytkowania przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy, ale leasingobiorca ma prawo do jego wykupienia po zakończeniu umowy leasingowej, za z góry określoną cenę. Cechą charakterystyczną leasingu jest również opłata wstępna – oczywiście na rynku znajdziesz wiele ofert leasingu bez konieczności uiszczania opłaty wstępnej, ale wówczas najczęściej trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie i zrezygnować z rabatów udzielanych przez dystrybutora pojazdu, maszyny czy innego sprzętu. W takiej sytuacji trzeba się również liczyć z wyższymi ratami miesięcznymi i wyższą ceną wykupu.

Czym leasing różni się zakupu na kredyt i opcji wypożyczenia?

Alternatywą dla leasingu jest kredyt zaciągany przez firmę na zakup potrzebnego pojazdu, maszyny czy dowolnie innego sprzętu. W odróżnieniu od leasingu, kupując jakiś przedmiot na raty, od razu stajemy się jego właścicielem. Po spłaceniu wszystkich rat taki przedmiot możemy oczywiście sprzedać. Przy leasingu, jeśli nie zdecydujemy się na wykupienie leasingowanego przedmiotu, po prostu zwracamy go leasingodawcy. Kredyt jest zatem bardziej kosztowny, bo zawiera w sobie kwotę wykupu. Miesięczne raty są wyższe, a nie każdy przedsiębiorca może sobie na to pozwolić.

Podobnym do leasingu sposobem pozyskania środków trwałych potrzebnych do działania i rozwoju firmy jest abonament, czyli wypożyczenie. W odróżnieniu od leasingu, w tym przypadku nie ma potrzeby ponoszenia opłaty wstępnej. Nie ma również opcji wykupu za z góry ustaloną cenę. Potrzebny w firmie przedmiot, najczęściej jakiegoś rodzaju pojazd, jest wypożyczany na ustalony czas w zamian za uiszczanie przez przedsiębiorcę stałej, miesięcznej raty. Przy abonamencie na pojazdy sporym utrudnieniem może być roczny limit kilometrów – po jego przekroczeniu dalsze użytkowanie pojazdu staje się nieopłacalne. Zaletą abonamentu są natomiast wchodzące w koszt miesięcznej opłaty różnego rodzaju usługi serwisowe, a niekiedy również ubezpieczenie.

Co ważne, zarówno leasing, jak i inne formy finansowania dostępu do środków trwałych na potrzeby przedsiębiorstwa można rozliczać w korzystny dla firmy sposób. Takie opcje dostępne są dla dużych i małych przedsiębiorstw, w tym sklepów internetowych stosujących taką formę opodatkowania, która umożliwia odliczanie kosztów. Wybierając doświadczone biuro rachunkowe dla sklepu internetowego, korzystne rozliczenie kosztów związanych z leasingiem przestaje być jakimkolwiek problemem.

Rodzaje leasingu

Współcześni klienci mają możliwość korzystania z wielu rodzajów leasingu. Najczęściej różnią się od siebie przedmiotem umowy i sposobem jej skonstruowania. Najpopularniejsze rodzaje leasingu to:

  • Leasing finansowy, w którym leasingowany przedmiot wliczany jest w majątek leasingobiorcy. Wiąże się z koniecznością wpisania przedmiotu do ewidencji środków trwałych, a tym samym dokonywania opisów amortyzacyjnych. Jeśli zdecydujesz się na leasing finansowy, a nie masz doświadczenia w rozliczaniu tego typu wydatków, zwłaszcza jeśli działasz w branży e-commerce, najlepiej zatrudnij biuro rachunkowe dla sklepu internetowego, które zajmie się księgowością. W leasingu finansowym raty pokrywają całą wartość leasingowanego przedmiotu i cały VAT musi zostać zapłacony przy podpisywaniu umowy.
  • Leasing operacyjny jest podobny do finansowego, z tą różnicą, że uiszcza się opłatę wstępną i za wykup, przez co raty są niższe. Ponadto VAT naliczany jest proporcjonalnie w kolejnych ratach opłat miesięcznych i nie trzeba wpłacać go jednorazowo, z góry.
  • Leasing bezpośredni to po prostu przekazanie leasingowanego przedmiotu bezpośrednio przez producenta.
  • Leasing pośredni polega na wykupieniu przedmiotu od producenta przez leasingodawcę (jakiegoś rodzaju instytucja finansowa, najczęściej bank) i następnie przekazaniu go leasingobiorcy.
  • Leasing konsumencki jest ofertą dedykowaną osobom prywatnym, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Często taki leasing jest tańszy od zwykłej pożyczki. Poza tym nie jest uzależniony od zdolności kredytowej danej osoby i nie ma na nią bezpośredniego wpływu. Taki leasing może być korzystny m.in. dla tych osób, które chcą wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie i jednocześnie korzystać z nowego auta – jego zakup na raty oznacza zmniejszenie zdolności kredytowej i problemy z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.
  • Leasing zwrotny jest opcją ratunkową dla wielu przedsiębiorstw znajdujących się w kryzysie. Polega na odkupieniu od przedsiębiorcy określonego środka trwałego przez firmę leasingową, a następnie podpisaniu na ten środek trwały umowy leasingu z tym samym przedsiębiorcą. W ten sposób przedsiębiorca wciąż może korzystać ze sprzedanej maszyny czy pojazdu, ale zyskuje za nią pieniądze potrzebne na pokrycie bieżących zobowiązań.

Co można leasingować?

Zdecydowanej większości osób leasing kojarzy się niemal wyłącznie z finansowaniem zakupu samochodu. W praktyce wachlarz narzędzi i możliwych do leasingowania produktów jest jednak zdecydowanie szerszy. Co ważne, mogą być to zarówno przedmioty nowe, jak i używane, ruchome i nieruchome. Ważne jest ich charakter – jeśli miesięczne opłaty chcesz zaliczyć jako koszt, leasingowane przedmioty muszą być potrzebne w prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.

W formalnym znaczeniu leasingowane mogą być rzeczy ruchome lub nieruchome, służące celom zarobkowym użytkownika, o charakterze inwestycyjnym, które w księgowości można zakwalifikować jako środki trwałe. Jeśli prowadzisz działalność internetową i nie wiesz, jak zaksięgować wydatki związane z leasingiem, znajdź doświadczone biuro rachunkowe dla sklepu internetowego, które zajmie się prowadzeniem tego typu rozliczeń, zdejmując z Ciebie konieczność samodzielnego wyliczania podatków.

W praktyce najczęściej leasingowanymi przedmiotami są wszelkiego rodzaju pojazdy, samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe, maszyny budowlane i rolnicze oraz inne kategorie pojazdów specjalistycznych. Oczywiście leasingować można również wszelkiego rodzaju maszyny i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym sprzęt komputerowy i akcesoria, a nawet całe linie technologiczne. Wielu przedsiębiorców w leasing bierze również podstawowe wyposażenie biurowe.

Przeczytaj również: