nfs-biznes-min

Najlepsze pomysły na biznes w domu

Pandemia pokazała, że praca z domu jest równie wartościowa, jak i ta wykonywana bezpośrednio w siedzibie firmy. W przypadku wielu zawodów nie ma bowiem większego znaczenia, czy czas spędzamy w biurze w Poznaniu lub Warszawie, czy na leżaku na jednej z hiszpańskich plaż. To jednak nie wszystko! Taka forma aktywności zawodowej daje także spore pole do manewru, nie tylko jeśli chodzi o pracę na etacie, ale także własny biznes w domu! Czasami nawet niewielki nakład środków finansowych wystarczy, aby ruszyć z autorskim pomysłem na firmę!

Data aktualizacji wpisu: 9 czerwca 2023

Własny biznes w domu – skąd brać pomysły?

Chcesz rozkręcić duży, średni lub mały biznes w domu? Żaden problem! Czeka Cię jednak sporo pracy. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności zacznijmy od… nas samych! Zanim założysz własną firmę pomyśl, w czym jesteś niemal ekspertem? Jakie są Twoje wyjątkowe umiejętności? Co Cię fascynuje i co sprawia przyjemność? Działalność nie rozwinie skrzydeł, jeśli nie będziesz mieć na nią pomysłu. Zmuszanie się do rozkręcania własnego biznesu w domu nie wróży świetlanej przyszłości. Postaw więc na usługę, w której czujesz się po prostu dobrze lub stanowi to Twoje hobby.

Skąd więc brać pomysły na biznes w domu? Bądź swoją własną inspiracją! Oceń umiejętności, możliwości, szanse i zagrożenia. Nie jest to jednak koniec tej drogi. Nim wcielisz w życie autorskie, biznesowe koncepcje – zbadaj rynek. Kim jest Twój odbiorca? Czy ktoś taki istnieje? Jakie są jego oczekiwania co do Twoich usług lub produktów? Jak wygląda rynek zbytu? Czasami nawet najbardziej błyskotliwy koncept na firmę spali na panewce, jeśli nie będzie miał swojego odbiorcy. Potencjalny kupujący także może być swego rodzaju inspiracją do biznesu (a dokładniej – jego potrzeby).

Jeśli jednak nadal szukasz czegoś, co okaże się strzałem w dziesiątkę – mamy dla Ciebie kilka luźnych pomysłów i koncepcji! Być może jedna z nich otworzy drzwi do Twojej biznesowej, świetlanej przyszłości.

Jaki biznes otworzyć w 2023 roku?

Liczba pomysłów na własny biznes w domu jest naprawdę spora. Wszystko zależy od naszych predyspozycji i umiejętności. Dziś przedstawimy szeroką gamę koncepcji na firmę w Twoich czterech ścianach. Aby łatwiej przejść przez owe sugestie, podzieliliśmy je na bloki tematyczne.

Sklep internetowy

Można powiedzieć, że sklepy internetowe są jednymi z największych beneficjentów pandemii. Wiele osób przekonało się bowiem, że zakupy online są równie wartościowe i wygodne, co te, w sklepach stacjonarnych. Ponadto nabywając produkty na odległość, mamy więcej czasu, aby zastanowić się, co dokładnie warto nabyć. Nie ulega wątpliwości, że handel online będzie cieszyć się coraz większą popularnością. Duży wpływ mają na to niewątpliwie najnowsze regulacje prawne, ułatwiające założenie i prowadzenie tego typu działalności. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: jak założyć sklep internetowy – kwestie formalne i prawne.

Miej jednak na uwadze, że tego rodzaju pomysł na biznes w domu to nie wszystko! Musisz również poświęcić nieco czasu, by zgłębić swoją wiedzę na temat tworzenia sklepów, reklamy oferty, obsługi zamówień, a także reklamacji. Wszystko to jednak może ruszyć wtedy, kiedy masz już koncepcję na biznes online. Jaki sklep internetowy możesz założyć?

 1. Rękodzieło
  Zrób to sam i sprzedaj! Jeśli masz zdolności manualne lub artystyczne, warto wykonywać produkty, które stanowią wyjątkową w swoim rodzaju rzecz. Niebanalne, niepowtarzalne. Co to może być? Jedynym ograniczeniem dla tego rodzaju własnego biznesu w domu jest wyobraźnia. Pomysłów znajdziesz wiele: własnoręcznie tworzone kolczyki, zaproszenia na ślub, pluszowe misie, zdobienia kurtek, artystyczne kubki. Wszystko leży w Twoich rękach!
 2. Sklep hobbystyczny
  Nie ma chyba lepszego rozwiązania niż pasja, które może stać się naszą pracą. Sprzedaż sprzętu do łowienia ryb, gry komputerowe, kosmetyki do makijażu i pielęgnacji. Bądź ekspertem w swojej dziedzinie i oferuj produkty, na których po prostu się znasz!
 3. Eko produkty
  Moda na ekologię zyskuje na popularności. Idź więc z duchem czasu! Bez względu na to, jaki towar będziesz oferował w swoim internetowym sklepie, rób to w zgodzie z naturą i ochroną środowiska.
 4. Dropshipping
  Chcesz prowadzić firmę w domu, ale zasoby finansowe, które możesz zainwestować w rozwój swojego biznesu, są ograniczone? Dropshipping to rozwiązanie, które może Cię zainteresować. Ten coraz popularniejszy model biznesowy pozwala na prowadzenie sklepu, bez konieczności wcześniejszego zamawiania towarów w hurtowni, przygotowywania zamówień czy obsługi reklamacji. Jak to możliwe? Przedstawmy to na przykładzie: klient składa zamówienie w Twoim sklepie. Komunikat automatycznie trafia do magazynu hurtowni, która zajmuje się przygotowaniem i wysłaniem paczki do zamawiającego. Ty, jako sklep, jesteś jedynie pośrednikiem między wspomnianymi wyżej stronami. Chcesz prowadzić własny biznes w domu, ale brakuje Ci pomysłu? Wybierz model logistyczny dropshipping!

Usługi

Jeśli jesteś ekspertem w określonej dziedzinie, stosunkowo łatwo będzie Ci otworzyć własny biznes w domu z zakresu wybranych usług. Wystarczy odpowiednio zagospodarowana przestrzeń domu lub mieszkania (oczywiście w zgodzie z literą prawa), aby móc działać. Jakie koncepcje z tego obszaru można wykorzystać?

 1. Kosmetyczka/fryzjerka/manikiurzystka
  Branża beauty to obszar, cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Nie od dziś, zarówno Panie, jak i Panowie, dokładają wszelkich starań, aby czuć się i wyglądać olśniewająco pięknie. Nie ma też znaczenia okolica, w której mieszkamy. Metropolia, małe miasteczko czy wieś – wszędzie znajdą się potencjalni odbiorcy naszych usług beauty.
 2. Grafik
  Jeśli masz wysoko rozwinięte umiejętności artystyczne, a do tego umiesz obsługiwać programy do edycji plików multimedialnych, świetnym pomysłem na firmę w domu może okazać się praca w zawodzie grafika. Wykonywanie tej profesji nie wymaga bowiem korzystania ze wsparcia innych osób – cały proces odbywa się tak naprawdę w głowie kreatora. Własny biznes w domu związany z pracą twórczą może okazać się świetnym pomysłem. Oczywiście musimy mieć w tej kwestii pewne umiejętności lub predyspozycje, aby móc dobrze wykonywać zlecone nam projekty.
 3. Copywriter
  Siła tekstu w internecie jest ogromna, a dobry artykuł jest na wagę złota. Chcesz prowadzić działalność prosto ze swojego pokoju? Zostań copywriterem. Twórz artykuły związane z rozmaitymi tematami, znajdź swoją niszę lub poszerzaj specjalizację. Podobnie jak w poprzednich propozycjach – wszystko w Twoich rękach!
 4. Nauka języka
  Rozwój technologii sprawił, że niemal w czasie rzeczywistym możemy połączyć się z kimś, kto jest oddalony od nas o tysiące kilometrów. Internet dokonał prawdziwej rewolucji. To rodzi kolejny pomysł na własny biznes w domu, czyli zdalną naukę języków. Przekazywanie wiedzy na odległość nie stanowi już żadnego problemu.
 5. Renowacja mebli
  Lubisz majsterkować, ale nie chcesz wychodzić ze swojego domu lub mieszkania? Renowacja mebli może być świetnym rozwiązaniem. Wystarczy jedynie przestrzeń na pracownię, w której miejsce będzie miała prawdziwa, renowacyjna magia!
 6. Księgowy
  Biura księgowe nie muszą już mieścić się w wielkich wieżowcach, a prawdziwi eksperci wykonują świetnie swoją pracę także w domowym zaciszu. Księgowa dla sklepu internetowego, dużej spółki, czy jednoosobowej działalności gospodarczej – takie usługi to pomysł na własny biznes.
 7. Catering
  Lubisz gotować? A może wszyscy chwalą Cię za wyjątkowy talent do przygotowywania słodkich wypieków? Wykorzystaj swoje atuty i załóż dodatkowy biznes w domu. Usługi polegające na przyrządzaniu ciast i posiłków naprawdę świetny pomysł, by powiększyć swoje dotychczasowe dochody. Jeśli jednak lubisz działać z rozmachem, a do tego interesujesz się dietetyką, możesz rozważyć założenie firmy oferującej catering dietetyczny. Z najnowszych badań rynkowych wynika, że coraz więcej osób rezygnuje z samodzielnego przyrządzania posiłków i decyduje się korzystać z tzw. diety pudełkowej.

Reklama

Działania reklamowe można wliczyć w część usługową, jednakże jest to na tyle szeroki temat, że warto omówić go w osobnym punkcie. Możliwości prowadzenia własnego biznesu w tym obszarze jest naprawdę sporo. Możesz działać jako niezależny freelancer, realizujący zlecenia na rzecz wielu różnych klientów, lub też nawiązać współpracę z agencją reklamową na zasadzie podwykonawstwa. Wiele przedsiębiorstw działających w branży reklamowej stosuje także hybrydowe i zdalne modele pracy. Ta ostatnia opcja ma wiele zalet – możesz bowiem prowadzić firmę w domu i korzystać z przywilejów, jakie przysługują pracownikom etatowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: praca zdalna a koszty uzyskania przychodu – o czym należy pamiętać?

 1. Bloger
  Chociaż w dobie szybkiego rozwoju YouTube’a i Instagrama ta profesja nieco straciła na znaczeniu, nadal warto z niej korzystać. Bloger to osoba, która na łamach swojej strony może przekazywać rozmaite treści – lifestylowe, polityczne, modowe. To z kolei przyciąga firmy, które chcą reklamować się w ramach treści publikowanych na danej stronie.
 2. Influencer
  Podobny schemat ma zastosowanie w przypadku influencerów (głównie Instagram, TikTok). Tutaj, zamiast szerokiej treści pisanej, mamy głównie zdjęcia lub krótkie filmy. To także sposób na własny biznes w domu – reklamujesz określone produkty zgodnie z Twoim pomysłem.
 3. Specjalista ds. reklamy
  Internetowy świat, to szeroka przestrzeń, w której znajdziemy szalenie dużo treści. Aby odpowiednio się wybić, potrzebna jest reklama. Facebook Ads, Allegro Ads, Google Ads, SEO. Sposobów na promocję jest wiele, a Ty w swoim domowym zaciszu możesz stać się ekspertem do spraw systemów reklamowych!

O czym pamiętać, otwierając biznes w domu?

Pomysł na własny biznes to nie wszystko. W zależności od charakteru działalności, musisz się skupić na kilku aspektach. Przede wszystkim grupa docelowa – kto będzie odbiorcą produktów lub usług? Kim jest docelowy klient i jakie czynniki wpływają na jego zakupowe zachowania?

Początki firmy w czterech ścianach nie opierają się na kilkudziesięcioosobowym zespole, z którym regularnie możesz przeprowadzać burze mózgów. Nie masz tutaj dyrektora operacyjnego, księgowego, asystenta biura, logistyka i marketingowca. To ty musisz być tymi osobami w jednym i na Tobie spoczywa cała odpowiedzialność. Spisz więc swoje mocne i słabe strony w kontekście organizacyjnym. Miej na uwadze spełnienie wszelkich formalności prawnych, skarbowych, księgowych. Jeśli masz wątpliwości, jak zorganizować te elementy – dla pewności skontaktuj się ze specjalistą. W zależności od wyboru określonego biznesu należy także odpowiednio przygotować samo miejsce pracy – narzędzia, wymagania sanitarne, ale także umiejętności. To podstawy, w które koniecznie musisz zainwestować przed startem własnego biznesu w domu.

Pomysł na biznes w domu i jego późniejsza realizacja wymaga od nas sporo pracy, ale jest jak najbardziej w zasięgu naszych możliwości. Odpowiednie przygotowanie do tematu oraz późniejsza kontrola rynku i zmieniających się trendów, pozwoli nam na stały rozwój domowej firmy. Kto wie, może w przyszłości przekształci się to w coś większego?

Dodatkowy biznes w domu – to proste!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika masz już kilka pomysłów na własny biznes. Pamiętaj jednak, że prowadzenie firmy to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Zanim zdecydujesz się na ten krok, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi regulacjami, w szczególności zaś tymi, które dotyczą rozliczania podatku PIT i VAT. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Specjaliści zatrudnieni w Europejskim Centrum Podatkowym podpowiedzą Ci, jak prowadzić księgowość e-commerce oraz którą formę opodatkowania wybrać!

Przeczytaj również: