SrP-ali-(2)-min

Jak sprzedawać w Polsce towary z AliExpress?

Chiński AliExpress to odpowiednik polskiego Allegro, ale o znacznie większym potencjalne i zasięgu. Sprzedawcami wystawiającymi swoje oferty na platformie są głównie małe i średnie chińskie firmy, a klientami zarówno odbiorcy indywidualni (osoby prywatne), jak i drobni przedsiębiorcy z różnych zakątków świata, którzy wykorzystują platformę do zaopatrzenia się w tani towar, w celu jego dalszej odsprzedaży. Czy sprzedaż rzeczy kupionych na AliExpress w Polsce jest legalna? Jak ją prowadzić?

Co to jest AliExpress i jak się tam kupuje?

Istnieje kilka globalnych platform sprzedażowych. Należący do Alibaba Group chiński AliExpress jest jednym z największych marketplace na świecie. To serwis popularny również w naszym kraju, oferujący wiele kategorii produktów w niezwykle przystępnych cenach. Handel rzeczami na AliExpress odbywa się na podobnych zasadach jak na Allegro czy Amazon. Jedyną wadą jest w tym przypadku długi czas oczekiwania na realizację dostawy, co jednak w ostatnim czasie powoli się zmienia – serwis inwestuje we własne europejskie magazyny, dzięki czemu czas realizacja części zamówień znacząco się skrócił. Firma nawiązała również współpracę z Pocztą Polską i Inpost, co ułatwia realizację zamówień. Inwestuje także we własne paczkomaty, dzięki czemu dostawy stają się tańsze i tym samym realizacja zakupów w serwisie jest jeszcze bardziej opłacalna.

Zakup towarów z Chin przez internet jest bardzo prosty. Wystarczy założyć indywidualne konto w serwisie AliExpress i zacząć zamawiać. Kupujesz określone, interesujące Cię grupy produktów, którymi następnie masz zamiar handlować w Polsce. Proces składania zamówień i finalizacji zakupów w zasadniczy sposób nie różni się od tego, z czym można się zetknąć, korzystając z rodzimego serwisu Allegro czy globalnej platformy Amazon. Wszystko wygląda podobnie i jest bardzo intuicyjne.

Jeśli masz zamiar prowadzić sprzedaż rzeczy kupionych na AliExpress przez internet, musisz pamiętać o formalnościach, przede wszystkim o konieczności opłacenia VAT i cła. Księgowość sklepu internetowego będzie wymagała faktur wystawionych przez chińskich sprzedawców. To bardzo ważne, w innym przypadku formalne rozliczenie zakupów nie będzie możliwe. Faktury z AliExpress powinny być wystawione w języku angielskim, dzięki czemu nie będziesz mieć większych problemów z ich zrozumieniem i tłumaczeniem. Jeśli chcesz zacząć handlować towarem sprowadzanym z zagranicy, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.

Jak sprzedawać rzeczy kupione na AliExpress?

Jeśli chcesz działać w pełni legalnie i bez obaw sprzedawać towary z Chin przez internet, musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, a najlepiej posiadać własny sklep internetowy. Oczywiście sprzedaż możesz prowadzić również przez popularne platformy sprzedażowe, takie jak Allegro lub OLX. Wszystko zależy od Twojej inwencji, umiejętności i czasu, jaki chcesz poświęcić na prowadzenie tego typu działalności. Podstawą legalnego działania jest jednak zawsze działalność gospodarcza – oczywiście istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak nierejestrowana działalność gospodarcza, ale mają one poważne ograniczenia i nie dają możliwości szybkiego rozwoju.

Legalny handel rzeczami z AliExpress może być intratnym biznesem, gdy trafisz na dobrej jakości towar i zyskasz możliwość zaproponowania konkurencyjnych cen. Kluczem do sukcesu jest umiejętne oszacowanie kosztów. Dzięki temu zyskasz możliwość ustalenia marży, która pozwoli nie tylko zarabiać, ale i rozwijać biznes. W tym celu musisz policzyć wszystkie koszty, również opłaty celne związane ze sprowadzaniem produktów z Chin. Księgowość sklepu internetowego sprowadzającego towar z zagranicy, z AliExpress, jest dość skomplikowana, w związku z tym nawet doświadczeni przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych. Renomowane biuro rachunkowe dla sklepu internetowego jest w tym przypadku równie ważne dla powodzenia biznesu, jak doświadczona agencja interaktywna odpowiedzialna za sprawy techniczne i reklamę. Co bardzo ważne, musisz pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu zakupów z AliExpress. Faktura od chińskiego sprzedawcy jest podstawą do przyszłego rozliczenia podatków.

Interesującym wariantem dla drobnych sprzedawców, którzy zamierzają handlować towarami pochodzącymi z dalekiej Azji jest dropshipping. AliExpress zapewnia taką możliwość, co jest szczególnie opłacalne, gdy chiński sprzedawca udostępnia opcję integracji z działającym w Polsce sklepem internetowym. W takim modelu działalności sprzedawca jest pośrednikiem, który w sposób fizyczny nawet przez chwilę nie dysponuje zamówionym przez klienta produktem. Odpadają wszystkie kwestie związane z magazynowaniem i wysyłką towarów. Sprzedawca odpowiada jedynie za kontakt z klientami, marketing oraz ewentualną obsługę reklamacji i zwrotów. Towar wystawiony do sprzedaży w sklepie lub na aukcji w serwisie sprzedażowym fizycznie znajduje się w Chinach i po złożeniu zamówienia przez klienta jest do niego bezpośrednio dostarczany.

Dropshipping z AliExpress to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla małych sprzedawców, którzy nie mają środków na zakup większej partii towaru, nie mają miejsca na magazynowanie produktów i nie chcą zatrudniać osób odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień, ich pakowanie i wysyłkę.

Formalności związane z rozliczaniem zakupów na AliExpress

Prowadząc działalność gospodarczą i sprowadzając towary z Chin przez internet w celu ich późniejszej odsprzedaży, musisz pamiętać o spełnieniu szeregu wymogów formalnych, w tym uzyskaniu dokumentu potwierdzającego zakup, czyli faktury. Najlepiej, jeśli jest ona wystawiona w języku angielskim, wtedy nie powinno być większych problemów z jej tłumaczeniem. Sprowadzając towar z zagranicy, warto korzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego dla sklepu internetowego. Dzięki temu prowadzenie księgowości staje się łatwiejsze, a ryzyko popełnienia kosztownego błędu w rachunkach wyraźnie maleje.

Pomijając kwestie związane z podatkiem VAT, sprawdzając produkty z AliExpress z myślą o ich dalszej odsprzedaży w Polsce, trzeba jeszcze opłacić cło i akcyzę (opłata nakładana na wybrane kategorie produktów, w tym na wyroby tytoniowe, alkohol i perfumy). Co warte podkreślenia, nawet jeśli cło nie jest wymagane (mała wartość przesyłki) to i tak towar sprowadzony z Chin musi przejść odprawę celną. Można to zrobić samodzielnie przez agenta celnego lub pocztę. Jeśli cło zostanie naliczone, trzeba się liczyć z koniecznością dokonania stosownej opłaty. Wartość cła w zależności od kategorii produktu może wahać się trzech do ośmiu procent.

Przeczytaj również: