SrP-ali-(2)-min

Jak sprzedawać w Polsce towary z AliExpress?

Chiński AliExpress to odpowiednik polskiego Allegro, ale o znacznie większym potencjale i zasięgu. Sprzedawcami wystawiającymi swoje oferty na platformie są głównie małe i średnie chińskie firmy, a klientami zarówno odbiorcy indywidualni (osoby prywatne), jak i drobni przedsiębiorcy z różnych zakątków świata, którzy wykorzystują platformę do zaopatrywania się w tani towar, w celu jego dalszej odsprzedaży. Czy jednak sprzedaż rzeczy kupionych na tej platformie w Polsce jest legalna? O czym pamiętać, rozliczając faktury z AliExpress? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Data aktualizacji wpisu: 30 maj 2023

Co to jest AliExpress i jak się tam kupuje?

Z badań zrealizowanych przez GS1 Polska wynika, że marketplace’y to platformy sprzedażowe, które wśród krajowych nabywców cieszą się coraz większą popularnością. I trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę różnorodność produktów, jakie można na nich znaleźć. Więcej na temat ich fenomenu piszemy w poradniku: największe marketplace’y w Europie.

Wśród platform z tego segmentu, które na przestrzeni ostatnich lat charakteryzowały się największą dynamiką wzrostu, na uwagę zasługuje AliExpress – serwis sprzedażowy, należący do chińskiego koncernu Alibaba Group. Na platformie można znaleźć wiele kategorii produktów dostępnych w niezwykle atrakcyjnych cenach. Handel rzeczami na AliExpress odbywa się na podobnych zasadach jak na Allegro czy Amazon. Jedyną wadą jest w tym przypadku długi czas oczekiwania na realizację dostawy, co jednak w ostatnim czasie powoli się zmienia – serwis inwestuje we własne europejskie magazyny. W Polsce firma nawiązała również współpracę z Pocztą Polską i Inpost. Inwestuje także we własne paczkomaty. Wszystko to sprawia, że czas dostawy z AliExpress systematycznie ulega skróceniu, a realizacja zakupów w serwisie jest jeszcze bardziej opłacalna.

Zakup towarów z Chin przez internet jest bardzo prosty. Wystarczy założyć indywidualne konto w serwisie AliExpress i zacząć zamawiać. Kupujesz określone, interesujące Cię grupy produktów, którymi następnie masz zamiar handlować w Polsce. Proces składania zamówień i finalizacji zakupów w zasadniczy sposób nie różni się od tego, z czym można się zetknąć, korzystając z rodzimego serwisu Allegro czy globalnej platformy Amazon. Wszystko wygląda podobnie i jest bardzo intuicyjne. Pamiętaj jednak, by przed realizowaniem pierwszej transakcji uzupełnić konto firmowe o dane, które znajdą się na fakturze z AliExpress. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie rozliczyć podatku VAT naliczanego podczas importu towarów z zagranicy. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części naszego poradnika.

Które towary opłaca się kupować na AliExpress? Przegląd polecanych produktów

Zrealizowane niedawno badania rynkowe pozwalają na wyodrębnienie kilku kluczowych kategorii produktów, które Polacy najczęściej zamawiają na AliExpress. Co z nich wynika? Największą popularnością wśród krajowych nabywców cieszyły się wyroby kosmetyczne, a także akcesoria do pielęgnacji ciała, włosów i paznokci. Do zakupu tego typu towarów przyznało się blisko 22,9% respondentów. Do najczęściej polecanych produktów z AliExpress należą także artykuły wyposażenia wnętrz (15,1% wskazań) oraz ubrania i dodatki (13% wskazań). Z oferty chińskiego marketplace’u korzystają także te osoby, które poszukują oryginalnej biżuterii (12,2% wskazań), a także akcesoriów GSM dostępnych w okazyjnych cenach (5,9% wskazań).

Jak sprzedawać rzeczy kupione na AliExpress?

Jeśli chcesz działać w pełni legalnie i bez obaw sprzedawać towary z Chin przez internet, musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą, a najlepiej posiadać własny sklep internetowy. Oczywiście sprzedaż możesz prowadzić również przez popularne platformy sprzedażowe, takie jak Allegro lub OLX. Wszystko zależy od Twojej inwencji, umiejętności i czasu, jaki chcesz poświęcić na prowadzenie tego typu działalności. Podstawą legalnego biznesu jest jednak zawsze działalność gospodarcza – oczywiście istnieją alternatywne rozwiązania, takie jak np. działalność nierejestrowana, ale mają one poważne ograniczenia i nie dają możliwości szybkiego rozwoju.

Legalny handel rzeczami z AliExpress może być intratnym biznesem, gdy trafisz na dobrej jakości towar i zyskasz możliwość zaproponowania konkurencyjnych cen. Kluczem do sukcesu jest umiejętne oszacowanie kosztów. Dzięki temu zyskasz możliwość ustalenia marży, która pozwoli nie tylko zarabiać, ale i rozwijać biznes. W tym celu musisz policzyć wszystkie koszty, również opłaty celne związane ze sprowadzaniem produktów z Chin.

Księgowość sklepu internetowego sprowadzającego towar z zagranicy, a w tym np. za pośrednictwem AliExpress, jest dość skomplikowana. W związku z tym nawet doświadczeni przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z usług profesjonalnych biur rachunkowych. Renomowane biuro rachunkowe dla sklepu internetowego jest w tym przypadku równie ważne dla powodzenia biznesu, jak doświadczona agencja interaktywna odpowiedzialna za sprawy techniczne i reklamę. Co bardzo ważne, musisz pamiętać o prawidłowym udokumentowaniu zakupów z AliExpress. Faktura od chińskiego sprzedawcy jest podstawą do przyszłego rozliczenia podatków.

Dropshipping z AliExpress – jak to zorganizować?

Interesującym wariantem dla drobnych sprzedawców, którzy zamierzają handlować towarami pochodzącymi z dalekiej Azji, jest dropshipping. Powyższego terminu używa się do określenia modelu biznesowego, który pozwala na optymalizację kosztów logistycznych, w szczególności zaś tych, związanych z obsługą zamówień czy utrzymaniem zapasów. Przedsiębiorcy stosujący dropshipping nie muszą bowiem przechowywać towarów we własnych magazynach. Asortyment dostępny w ofercie sklepu internetowego przez cały czas znajduje się bowiem w hurtowni, z którą właściciel e-sklepu nawiązał współpracę. Więcej na temat tego rozwiązania piszemy w poradniku: sklep w dropshippingu – 9 pomysłów, co sprzedawać.

AliExpress zapewnia możliwość integracji platformy z działającym w Polsce sklepem internetowym. Stosując ten model biznesowy, krajowy sprzedawca pełni rolę pośrednika, który w sposób fizyczny nie dysponuje zamówionym przez klienta produktem. To z kolei sprawia, że nie musi się on przejmować kwestiami związanymi z magazynowaniem i wysyłką towarów. Sprzedawca odpowiada jedynie za kontakt z klientami, marketing oraz ewentualną obsługę reklamacji i zwrotów. Towar wystawiony do sprzedaży w sklepie lub na aukcji w serwisie sprzedażowym fizycznie znajduje się w Chinach i po złożeniu zamówienia przez klienta jest do niego bezpośrednio dostarczany.

Jak możesz zauważyć, dropshipping z AliExpress to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla małych sprzedawców, którzy nie posiadają wystarczających środków na zakup większej partii towaru, nie mają miejsca na magazynowanie produktów lub też nie chcą zatrudniać osób odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień, ich pakowanie i wysyłkę.

Chińska faktura z AliExpress – jak ją uzyskać i rozliczyć?

Importowanie produktów z Chin w celu ich dalszej odsprzedaży na krajowym rynku, to model biznesowy, który stosuje dziś wielu krajowych przedsiębiorców. Z zakupem towarów od zagranicznych kontrahentów wiąże się jednak szereg obowiązków podatkowych, których należy dopełnić, by uniknąć problemów z fiskusem. Warto pamiętać w szczególności o tym, że rozliczanie chińskich faktur odbywa się na nieco innych zasadach niż te, które są stosowane w obrocie krajowym.

Księgowość sklepu internetowego a faktura wystawiona przez chińskich sprzedawców – najważniejsze zasady

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami podatkowymi, chińska faktura dokumentująca zakup towarów powinna być wystawiona w języku angielskim. Ustawodawca przewidział również, że musi ona zawierać kilka obowiązkowych informacji. Do tych najważniejszych należą:

  • dane sprzedawcy i kupującego,
  • miejsce i data wystawienia faktury,
  • rodzaj i ilość zakupionych towarów,
  • cena jednostkowa oraz jej wartość wskazana w walucie wymienialnej,
  • kraj pochodzenia towarów,
  • warunki i czas dostawy z AliExpress

Uwzględnienie tych wszystkich informacji jest niezwykle ważne – w przeciwnym razie księgowanie dokonanych zakupów nie będzie możliwe. Pamiętaj również, że aby rozliczyć transakcje, których stroną jest chiński kontrahent, oprócz samej faktury z AliExpress musisz zgromadzić kilku innych dokumentów, potwierdzających dostawę towarów. Wśród nich wymienić warto:

  • formularz SAD (ang. Single Administrative Document) potwierdzający import towarów z Chin. Rozliczenie podatku VAT należnego przy imporcie może być również wskazane w poświadczonym zgłoszeniu celnym PZC,
  • konosament lub list przewozowy, w zależności od tego, jakiego środka transportu użyto podczas dostawy towarów,
  • specyfikację towarów (ang. packing list). Przedstawienie takiego dokumentu konieczne jest wówczas, gdy na fakturze brakuje informacji na temat wagi netto oraz brutto importowanego towaru.

W przypadku niektórych produktów konieczne jest również posiadanie certyfikatów CE, czy świadectwa pochodzenia. Jeśli chcesz zacząć handlować towarem sprowadzanym z zagranicy, dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego dla sklepu internetowego, które pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.

Formalności związane z rozliczaniem zakupów na AliExpress

Sprowadzając produkty z AliExpress z myślą o ich dalszej odsprzedaży w Polsce, trzeba jeszcze opłacić cło i akcyzę (opłata nakładana na wybrane kategorie produktów, w tym na wyroby tytoniowe, alkohol i perfumy). Co warte podkreślenia, nawet jeśli cło nie jest wymagane (mała wartość przesyłki) to i tak towar sprowadzony z Chin musi przejść odprawę celną. Można to zrobić samodzielnie, przez agenta celnego lub pocztę. Jeśli cło zostanie naliczone, trzeba się liczyć z koniecznością dokonania stosownej opłaty. Wartość cła w zależności od kategorii produktu może wahać się trzech do ośmiu procent.

Przeczytaj również: