Self-publishing na Amazon Kindle Direct Publishing. Wszystko, co musisz wiedzieć

Self-publishing na Amazon Kindle Direct Publishing. Wszystko, co musisz wiedzieć

Marzysz o tym, by wydać swoją książkę i dotrzeć do milionów czytelników na całym świecie? Jeśli do tego chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim dziełem – począwszy od treści, przez projekt, po cenę i promocję, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśniamy w nim, czym jest self-publishing na Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) i dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania!

Co to jest Amazon Kindle Direct Publishing (KDP)?

Amazon KDP (Kindle Direct Publishing) to usługa, która umożliwia samodzielnym autorom publikowanie i sprzedaż swoich książek w formacie cyfrowym (e-book) i papierowym (paperback i hardcover) na platformie Amazon. Oferuje ona proste i bezpłatne narzędzia do przygotowania, publikacji i promocji książki, a także zapewnia dostęp do globalnego rynku i milionów potencjalnych czytelników. To jednak nie wszystko. Za jej pomocą możesz także uczestniczyć w programie Kindle Unlimited, który sprawia, że będziesz zarabiać za każdą przeczytaną stronę swojego dzieła. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z dalszą częścią naszego poradnika i przekonaj się, że self-publishing na Amazon Kindle Direct Publishing (KDP) to rozwiązanie dla Ciebie!

Na czym polega Self Publishing na Amazon Kindle Direct Publishing?

Self-publishing, czyli samodzielne wydawanie książek, to sposób publikacji, w którym autor nie korzysta z usług tradycyjnego wydawnictwa, lecz sam zajmuje się wszystkimi etapami procesu wydawniczego – od pisania, przez edycję, projekt, publikację, po promocję i sprzedaż swojej książki. To z kolei daje mu pełną niezależność i swobodę twórczą, ale też wymaga od niego większego zaangażowania i odpowiedzialności. Aby wspierać niezależnych twórców, platforma Amazon wprowadziła usługę Kindle Direct Publishing (KDP), która umożliwia publikowanie i sprzedaż książek w formacie cyfrowym i papierowym. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące formatowania e-booka, a także marketingu książki w ramach sklepu Amazon.

Krok po kroku – proces publikacji książki na Amazon Kindle Direct Publishing

Zanim opublikujesz swoją książkę na Amazon KDP, musisz ją odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Przede wszystkim opracuj ciekawą treść oraz zadbaj o format i wygląd publikacji tak, by książka była atrakcyjna dla czytelników. W zależności od tego, czy chcesz publikować ją w formacie cyfrowym (e-book) czy papierowym (paperback), musisz spełnić różne wymagania techniczne i estetyczne.

Treść książki możesz napisać w dowolnym programie do edycji tekstu, np. Word, Pages, Google Docs, itp. Ważne jest jednak, by plik był poprawnie sformatowany, tzn. zawierał tytuł, spis treści, nagłówki, akapity, wcięcia, numerację stron, itp. Plik powinien być zapisany w formacie DOC, DOCX, RTF, HTML lub PDF. Następnie, musisz przekonwertować go do formatu MOBI, który jest preferowanym formatem e-booków na Amazon KDP.

Samodzielne wydawanie książek wiąże się również z przygotowaniem okładki. Zadbaj, by była ona estetyczna, profesjonalna i pasowała do gatunku i tematyki Twojej książki. Możesz stworzyć ją całkowicie samodzielnie, korzystając z programów graficznych lub zlecić jej wykonanie profesjonalnemu grafikowi. Ważne jest jednak, by plik z okładką był zapisany w formacie JPG lub TIFF, miał rozdzielczość co najmniej 300 DPI i spełniał wymiary i proporcje określone przez Amazon KDP.

Po przygotowaniu publikacji musisz się zarejestrować na Amazon Kindle Direct Publishing. Aby to zrobić, wejdź na stronę https://kdp.amazon.com, kliknij przycisk “Sign up” i uzupełnij formularz. Po zarejestrowaniu się na Amazon KDP otrzymasz dostęp do konta, za pomocą którego będziesz zarządzać swoimi publikacjami. By samodzielnie wydać książkę, wejdź do zakładki “Create a new title” i dodaj informacje o swojej książce. Następnie wgraj przygotowane wcześniej pliki i zaakceptuj warunki umowy. Gdy wszystko będzie gotowe, kliknij przycisk “Publish”. Twoja książka zostanie opublikowana na Amazon KDP w ciągu 72 godzin i będzie dostępna dla czytelników na stronach Amazona w różnych krajach i językach.

Samodzielne wydanie książki wymaga również zaangażowania w ich promocję. Pamiętaj, że nie możesz tylko biernie czekać na sukces. Zamiast tego postaraj się reklamować swoją publikację oraz zachęcać do jej zakupu i oceny. Marketing książki na Amazon ma bardzo duże znaczenie – od Twojego zaangażowania zależy bowiem widoczność i popularność publikacji na platformie.

Jak przygotować plik do publikacji na Kindle Direct Publishing?

Jak wskazaliśmy na początku, aby opublikować swoją książkę na Kindle Direct Publishing, musisz przygotować plik, który będzie zgodny z wymaganiami technicznymi i jakościowymi platformy. W treść wyświetlała się prawidłowo, przed dodaniem postaraj się zapisać plik w formacie MOBI. Jest to format przeznaczony do publikacji e-booków, który pozwala na korzystanie z takich funkcji, jak zmiana rozmiaru i rodzaju czcionki, dodawanie zakładek, podświetlanie tekstu, słownik, itp.

Jeśli masz problem z formatowaniem e-booka, użyj darmowego programu Kindle Create. Za jego pomocą szybko przekonwertujesz plik z treścią książki (w formacie DOC, DOCX, RTF, HTML lub PDF) do formatu MOBI, a także dostosujesz wygląd i formatowanie tekstu. Oprogramowanie oferuje także gotowe szablony i style, które możesz wybrać i zmienić według swoich preferencji.

Prawa autorskie i aspekty prawne self-publishingu

Wiele osób publikujących swoją książkę za pomocą Amazon Kindle Direct Publishing, zastanawia się, jakie aspekty prawne związane są z self-publishingiem. Do tych najważniejszych należą niewątpliwie prawa autorskie, czyli te, które przysługują autorowi lub właścicielowi dzieła literackiego czy artystycznego i chronią jego twórczość przed nieuprawnionym użyciem, kopiowaniem, rozpowszechnianiem, czy zmianą.

Pamiętaj, że aby opublikować swoją książkę na Amazon KDP, musisz posiadać do niej pełne prawa autorskie – dotyczy to nie tylko jej treści czy okładki, ale także wszelkich elementów, które wykorzystałeś w swojej książce, takich jak cytaty, ilustracje, zdjęcia itp. Jeśli nie jesteś autorem lub właścicielem tych elementów, musisz uzyskać zgodę lub licencję od ich autorów lub właścicieli, lub skorzystać z elementów, które są dostępne na zasadach wolnego użytku, np. domeny publicznej, czy licencji Creative Commons.

By wydać książkę w ramach platformy, nie musisz zawierać żadnej umowy z Amazonem lub innym podmiotem. W momencie publikacji udzielasz jednak zgody twórcom platformy na dystrybucję cyfrową i sprzedaż Twojej książki w sklepie Amazon, a także na korzystanie z publikacji w ramach programu Kindle Unlimited.

Analiza opłacalności self-publishingu na Amazon Kindle Direct Publishing

Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadaje sobie każdy autor, który chce zająć się self-publishingiem, jest to dotyczące tego, czy taki biznes się to opłaca. Odpowiedź nie jest jednak prosta, ponieważ na koszt przygotowania i wydania publikacji składają się różne czynniki, związane np. z edycją, korektą, projektem okładki, formatowaniem itp. W zależności od tego, czy wykonujesz te czynności samodzielnie, czy zlecasz je profesjonalistom, wydatki tego typu będą się znacząco różnić. Trudno również przewidzieć, jakie zyski uda Ci się wygenerować ze sprzedaży. Te bowiem zależą od popularności tytułu, gatunku, czy konkurencji. Kolejna ważna kwestia, o której warto pamiętać, to podatki i opłaty związane z samodzielnym wydaniem książki i jej sprzedażą na platformie. Więcej na ten temat piszemy w poradniku: sprzedaż na Amazon z Polski – co należy wiedzieć.

Najczęstsze pułapki i błędy w self-publishingu na Amazonie

Self-publishing na Amazonie to świetna okazja dla każdego autora, który chce zrealizować swoją pasję pisarską i zarobić na niej. Jednak nie jest to wcale łatwe i proste zadanie, które można zrobić bez przygotowania i planowania. Wiele osób popełnia błędy i wpada w pułapki, które mogą zniweczyć ich wysiłek i marzenia. Oto niektóre z nich:

  • Brak dbałości o jakość książki – nie wystarczy bowiem przygotować tekst i go opublikować, by zacząć zarabiać. Musisz zadbać o to, by Twoja książka była profesjonalnie przygotowana, zredagowana, skorygowana, sformatowana i zaprojektowana. Jeśli nie zwrócisz uwagi na te kwestie, Twoja publikacja zostanie odrzucona, usunięta lub nisko oceniona.
  • Brak przemyślanej strategii cenowej – zanim wydasz książkę, zastanów się, ile chcesz na niej zarobić. Uwzględnij przy tym koszty produkcji, promocji i podatków, a także oczekiwania czytelników. Nie możesz ustalić ceny zbyt wysokiej, bo odstraszy to potencjalnych kupujących, ani zbyt niskiej, bo nie pokryjesz swoich wydatków i nie zarobisz nic.
  • Zaniedbywanie marketingu książki – pamiętaj, że aby zarobić na publikacji, musisz aktywnie promować i reklamować swoją książkę, by dotrzeć do potencjalnych czytelników i zachęcić ich do zakupu. Bez tego nie osiągniesz sukcesu.

To tylko niektóre z najczęstszych pułapek i błędów w self-publishingu na Amazonie. Jeśli chcesz ich uniknąć i osiągnąć sukces jako samodzielny autor, musisz być przygotowany, zorganizowany, profesjonalny i elastyczny.

Teraz już wiesz, jak wygląda publikacja e-booka na Amazon KDP

Publikacja e-booka to dobry sposób dla młodych twórców, by wydać własną książkę i zacząć na niej zarabiać. Mamy nadzieję, że nasz tekst zainspirował Cię do przygotowania własnej publikacji za pomocą Amazon Kindle Direct Publishing. Pamiętaj jednak, że tego typu działalność wiąże się z określonymi obowiązkami podatkowymi. Aby być na bieżąco, przeczytaj pozostałe wpisy na naszym blogu i sprawdź jak prowadzić księgowość Amazon, by uniknąć problemów z fiskusem.

Przeczytaj również: